Analüütikud prognoosivad kulla hinna tõusu üle 2000 dollari

$content['photos'][0]['caption'.lang::suffix($GLOBALS['category']['lang'])]?>
Kullakangid. Autor/allikas: SCANPIX

Majanduslik ja geopoliitiline ebakindlus võib viia kulla maailmaturu hinna rekordiliselt üle 2000 dollari untsist, leiavad analüütikud.

Aasia turgudel kaubeldi esmaspäeva hommikul 1931,11 dollari tasemel ning korra tõusis see ka 1943,92 dollari tasemele. Need hinnad jätavad juba varju ka 2001. aasta 11. septembri rünnakute järgsed maailmaturu hinnad. Esmaspäeva pärastlõunal oli kulla hinda 1932,81 dollarit untsist.

"Me usume praeguses olukorras, et lähikuudel ületab kullauntsi hind 2000 dollari piiri. Võtmeküsimus on, kui kiiresti jätkub hinnatõus pärast seda," ütles Commonwealth Bank of Australia maavarade ja energiatoorme analüütik Vivek Dhar esmaspäeval telekanalile CNBC.

Ta lisas, et kullahinna tõusmiseks üle 2500 dollari untsist peaks USA oma intressimäärad langetama nullist allapoole.

Kulla hinna ja investeeringute tegeliku tootluse vahel on pöördvõrdeline seos. Kui inflatsiooniga kohaldatud tegeliku tootluse määr langeb, siis kulla hind tõuseb ja vastupidi, selgitas CNBC.

USA Föderaalreserv on hoidnud intressimääras nulli lähedal ning ringlevad kuulujutud selle üle, kas ta võiks neid langetada negatiivseks nagu seda on teinud Euroopa ja Jaapani keskpangad.

Väärismetallide kauplemisettevõtte J. Rotbart & Co. juhtivpartner Joshua Rotbart prognoosib samuti kulla hinna tõusu üle 2000 dollari piiri veel enne aasta lõppu.

Soov väärismetalle osta on ajendatud investorite hirmust, mille on põhjustanud koroonaviiruse pandeemia ning maailmamajanduse nõrgenemine, rääkis Rotbart CNBC-le reedel. "Investorid on närvilised, nad kardavad ja pöörduvad kulla poole," ütles Rotbart.

"Olukorras, kus raha- ja eelarvepoliitikat leevendatakse, maailmamajandus on languses, töötus kasvab ning valitsused ei suuda seda ohjeldada, siis ma arvan, et näeme kulla hinna tõusu üle 2000 dollari piiri," rääkis Rotbart.

Kulla hind on sel aastal kasvanud juba ligi 30 protsenti.

Eelmisel nädalal, pärast seda, kui Euroopa Liidu liidrid olid saavutanud kokkuleppe 750 miljardi euroses majanduse taastamiskavas ning 1,1 triljoni euroses pikaajalises eelarves, tõusis kulla hind viimase üheksa aasta kõrgeimale tasemele. Analüütikute hinnangul võib ligi kahe triljoni dollarine pakett viia reaalintressid veelgi madalamale, mis peaks tõstma kulla hinda.

Toimetaja: Mait Ots

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: