Uus-Meremaa peatas väljaandmisleppe Hongkongiga

{{1595910060000 | amCalendar}}
Protest Hiina tegevuse vastu Hongkongis.
Protest Hiina tegevuse vastu Hongkongis. Autor/allikas: SCANPIX / EPA

Uus-Meremaa peatas teisipäeval väljaandmisleppe Hongkongiga meetmena "sügavalt murettekitava" uue julgeolekuseaduse vastu, mille Hiina sellel poolautonoomsel territooriumil kehtestas.

Välisminister Winston Peters ütles, et leppe peatamine, mis ilmselt tekitab pahameelt Wellingtoni suurimas kaubanduspartneris, on seotud sellega, et "Uus-Meremaa ei saa enam usaldada, et Hongkongi kriminaalkohtusüsteem on piisavalt sõltumatu Hiinast".

Petersi sõnul rakendab Uus-Meremaa ka piiranguid sõjalisele ekspordile Hongkongi, samuti tõstab reisihoiatust oma riigi kodanikele selles piirkonnas.

"Hiina uue riikliku julgeolekuseaduse vastuvõtmine on murendanud õigusriigi põhimõtteid, õõnestanud "üks riik, kaks süsteemi" raamistikku, mis on Hongkongi unikaalse staatuse alus, ning läheb vastuollu lubadustega, mida Hiina on andnud rahvusvahelisele kogukonnale," ütles Uus-Meremaa välisminister.

Uus-Meremaa partnerid nõndanimetatud "Viie silma" luureliidus on astunud samalaadse sammu - Kanada, Suurbritannia ja Austraalia on peatanud väljaandmislepped ning USA on andnud mõista, et kavatseb samuti seda teha.

Hiina saatkond Wellingtonis ei ole veel Uus-Meremaa otsust kommenteerinud, kuid hoiatas eelmisel kuul, et katsed avaldada Pekingile julgeolekuseaduse osas survet on "jäme sekkumine Hiina siseasjadesse".

USA ja Austraalia ministrid peavad Hiinale keskenduvaid kõnelusi

USA ja Austraalia välis- ja kaitseministrid alustasid esmaspäeval kahepäevaseid kõnelusi, mis ilmselt keskenduvad ühise rinde loomisele Hiina vastu.

USA välisminister Mike Pompeo ja kaitseminister Mark Esper tervitasid oma Austraalia kolleege Marise Payne'i ja Linda Reynoldsi Washingtonis.

Iga-aastane kohtumine leiab aset ajal, mil USA presidendi Donald Trumpi administratsioon on võtmas üha karmimat hoiakut Hiina suhtes mitmes valdkonnas, seal hulgas kaitse- ja inimõigusküsimustes ja kaubanduses.

Austraalia valitsus on suuresti toetanud Washingtoni tegevust, muu hulgas Pompeo üleskutset korraldada rahvusvaheline uurimine COVID-19 pandeemia vallandumisega seotud asjaolude väljaselgitamiseks.

Payne ja Reynolds ütlesid enne Washingtoni sõitmist, et kodumaale naastes jäävad nad 14 päevaks eneseisolatsiooni, kuna Austraalia nõuab seda kõikidelt rahvusvahelistelt reisijatelt.

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: