Vaidlus lapse Y-ga nime üle läks riigikohtu kaudu uuele ringile

Riigikohtu hoone
Riigikohtu hoone Autor/allikas: Riigikohus

Riigikohus otsustas saata juhtumi, kus Rakvere linn ei luba lapsele panna Y-lõpulist eesnime, tagasi Tartu ringkonnakohtusse, kus kõnealune juhtum on juba kord menetluses olnud.

Riigikohtu lahendist selgub, et Kadri Trilljärv soovis oma 2018. aasta sügisel sündinud tütre nimeks panna Nelery. Sellest keeldus aga Rakvere linnavalitsus, kuna Y-tähe esinemine nimes ei ole eestipärane. Nii sai lapse nimeks ametlikult Neleri.

Trilljärv aga pöördus edasi siseministeeriumi poole, sest rahvastikuregistris on juba varem Nelery-nimeline inimene olemas. Siseministeerium aga vaiet ei rahuldanud ning viitas nimeseadusele, mille järgi peab võõrkeelne eesnimi olema teises riigis eesnimena kasutusel. Dokumendist selgub, et siseministeerium ei leidnud tõendust, et mõnes teises riigis sellist eesnime kasutatakse.

Siis esitas Trilljärv kaebuse Tartu halduskohtule ja soovis sünnikande osalist tühistamist ja Rakvere linna kohustamist eesnimi Neleri asendada nimekujuga Nelery. 2019. aasta sügisel rahuldas halduskohus selle kaebuse ja tõi välja, et oleks ebaproportsionaalne lugeda kõik Y-lõpulised nimed võõrkeelseteks.

Samas pöördus pärast seda otsust Rakvere linnavalitsus Tartu ringkonnakohtu poole, et halduskohtu määrus tühistataks. Linnavalitsus rõhutas fakti, et ortograafiareeglite järgi on Y siiski võõrtäht.

Ringkonnakohus otsustas, et seda küsimust saab lahendada läbi lihtmenetluse ning halduskohtu otsus jääb kehtima. Rakvere linna aga see otsus ei rahuldanud ning edasi pöörduti riigikohtusse.

Selle aasta 3. juulil otsustas riigikohus Rakvere linna kaebuse rahuldada ning ringkonnakohtu määrus tühistati. Riigikohus leidis, et ringkonnakohus pole apellatsioonikaebusega piisavalt tutvunud ning on otsuse vastu võtnud ennatlikult. Riigikohus suunas juhtumi edasisele arutlusele tagasi Tartu ringkonnakohtusse.

Kohtudokumendist selgub, et riigikohus tegi ettepaneku kõnealust juhtumit võrrelda Euroopa Inimõiguste Kohtu praktikas kajastatud juhtumitega.

Virumaa Teataja kirjutas, et Trilljärv soovib oma lapse nime just Y-ga kirjutada, sest lapse isapoolsetel lähisugulastel on samuti erilisem nimekuju. Lisaks ütles Trilljärv väljaandele, et talle tundub, nagu oleks Rakvere linna esindajal Riina Männistel selle nime vastu isiklik vimm.

Rakvere linnavalitsuse kommunikatsioonispetsialist Kristel Mänd ütles ERR-ile, et isegi, kui riigikohus määrusekaebuse rahuldas, kestab menetlus veel edasi ning linnavalitsus seetõttu täiendavat kommentaari ei anna.

Toimetaja: Grete-Liina Roosve

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: