Leedu katsetab septembris uut õhutõrjesüsteemi

Norra õhutõrjesüsteem NASAMS.
Norra õhutõrjesüsteem NASAMS. Autor/allikas: Jorgh/Wikimedia Commons

Norrast ostetud keskmaa õhutõrjesüsteeme NASAMS katsetatakse esimest korda septembris toimuval rahvusvahelisel õppusel Tobruq Legacy 2020 ("Tobruqi pärand - 2020"), edastas Leedu presidendi kantselei.

Leedu president Gitanas Nauseda rääkis riigi õhutõrjevõimekuse tugevdamisest, kui väisas teisipäeval Šiauliai õhujõudude baasi, kus kohtus NATO Baltimaade õhupatrullimissioonil viibivate NATO sõjaväelastega.

"Teeme ka edaspidi oma julgeoleku tagamiseks kõik võimaliku. Teame suurepäraselt, et heidutus toimib vaid siis, kui tõenäoline vaenlane teab, et põrkab rünnaku korral kindlale tahtele ja kohasele kaitsejõule, mida katsetatakse õppustel," ütles president.

Nauseda sõnul osutab piirkonna riikide tõsine suhtumine oma riigikaitsesse ja USA pingutused lõimitud õhutõrjearhitektuuri loomiseks, et Baltimaade ja Poola julgeoleku tagamine on NATO tegevuse erakordselt tähtis osis.

"Baltimaade õhuturbepolitsei on suurepärane näide NATO solidaarsusest. Riikide rotatasiooni korras vahelduvad sõjaväekontingendid, millel on kõige tänapäevasem  tehnika, näitavad NATO liikmesriikide vaibumatut lubadust kaitsta Leedu, Läti ja Eesti õhuruumi," sõnas riigipea. 

Leedu õhutõrjepataljon sai juuni keskpaiku õhutõrjesüsteemi NASAMS, mis on kõige ulatuslikumalt kasutatav keskmaa õhutõrjesüsteem NATO riikides, seda kasutatakse ka Valge Maja kaitseks. 

Leedu tellis keskmaa õhutõrjeraketisüsteemid Norra ettevõttelt Kongsberg 2017. aasta novembris. 

Tellimus läks maksma rohkem kui sada miljonit eurot ja see peab korvama Leedu riigikaitse suurima vajakajäämise. Seadmeid on kahe õhukaitsepatarei jagu. Ostu kuulub ka logistiline toetus ja õppesüsteem operaatoritele ja hooldusekspertidele.

NASAMS-i soetamisega moderniseeritakse ka lühimaaraketisüsteem RBS-70.

Toimetaja: Merili Nael

Allikas: BNS

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: