USA demokraadid peavad oma valimiskongressi virtuaalselt

USA Demokraatliku partei presidendikandidaat Joe Biden valimisüritusel kõnet pidamas.
USA Demokraatliku partei presidendikandidaat Joe Biden valimisüritusel kõnet pidamas. Autor/allikas: SCANPIX / REUTERS / Jonathan Ernst

USA Demokraatlik partei plaanib oma valimiskongressi, millel kinnitatakse Joe Biden presidendikandidaadiks, pidada suuresti virtuaalselt, ilma, et tuhanded delegaadid konvendile kohale tuleksid.

Demokraatliku partei rahvuskomitee teatas oma avalduses, et tavapärane menetlus, mille käigus loetakse hääled Bideni ja tema seni välja valimata asepresidendi kandidaadi kinnitamiseks, peetakse seekord virtuaalsete kanalite kaudu ning delegaatidel palutakse Milwaukee'sse mitte sõita.

Biden kavatseb küll ise nimetamise juures füüsiliselt kohal olla, kuid seni pole veel teada, kui suureks jääb publik, mis seda vaatama tuleb, vahendas uudisteagentuur AP.

Bideni kampaaniajuht Jen O'Malley Dillon kinnitas, et muudatused ei takista nimetamist. "Biden kavatseb uhkusega aktsepteerida oma partei kandidatuuri Milwaukee's ja astuda järgmise sammu selles suunas, et Donald Trump jääks ühe ametiajaga presidendiks," sõnas ta ja lisas, et Bideni kampaaniaga jätkatakse Wisconsinis kui ühes peamises osariigis, kus kahe kandidaadi reitingud on seni võrdsed.

Demokraadid olid juba enne kolmapäeva märku andnud, et konvendi tavapärast korraldust võidakse muuta, sealhulgas ka siis, kui partei esimees Tom Perez lükkas algse konvendi toimumise kuupäeva juuli keskelt kaugemale. Valimiskongress toimumise ajaks nimetati kolmapäeval 17.-20. august.

Perezi sõnul on demokraatide valimisürituste kärpimine rahvatervise küsimus. Ta viitas seeejuures Trumpi püüdlustele korraldada Põhja-Carolinas traditsiooniline konvent, mille detailide kokku leppimisel sattusid vabariiklased vastuollu osariigi demokraadist kuberneri Roy Cooperi ja rahvatervise ametnikega.

Vabariiklaste rahvuskomitee on kinnitanud, et nende ametlik nimetamistseremoonia toimub Põhja-Carolina osariigi suurimas linnas Charlotte'is, kuid Trump on öelnud, et kavatseb oma kandidatuuri vastu võtta Florida osariigis Jacksonville'is, sest kuberner Cooper ei taga vabariiklastele võimalust korraldada suuremahuline üritus Charlotte'i NBA-korvpallimeeskonna koduareenil.

Demokraatliku partei otsus mitte korraldada tavapärast valimiskongressi, mis tõmbaks selle toimumispaika kümneid tuhandeid inimesi ja oleks üldise valimiskampaania avapauguks, on viimane märk sellest, kui palju on COVID-19 pandeemia muutnud Ameerika Ühendriikide elu ja 2020. aasta presidendivalimisi. Isegi kodusõja või Teise maailmasõja ajal ei loobunud USA kaks peamist parteid rahvarohketel areenidel toimuvatest massikogunemistest.

Toimetaja: Mait Ots

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: