USA rassirahutused mõjutavad demokraatide asepresidendi kandidaadi valimist

Võimalikud USA asepresidendikandidaadid: Atlanta linnapea Keisha Lance Bottoms (vasakul) ja Florida osariigist valitud esindajatekoja liige Val Demings (paremal).
Võimalikud USA asepresidendikandidaadid: Atlanta linnapea Keisha Lance Bottoms (vasakul) ja Florida osariigist valitud esindajatekoja liige Val Demings (paremal). Autor/allikas: SCANPIX / AP / Ben Gray ; SCANPIX / ZUMAPRESS.com / Brian Cahn

Ameerika Ühendriike haaranud rassirahutused, mille tõukeks sai mustanahalise George Floydi hukkumine politseiniku jõhkra tegevuse tõttu, on hakanud mõjutama USA Demokraatliku partei asepresidendi kandidaadi valikut, kuna suurendab mustanahaliste naispoliitikute eduvõimalusi.

Eelmisel nädalal tõusid soosikute sekka kaks naist, keda seni ei peetud favoriitideks: Atlanta linnapea Keisha Lance Bottoms ja Florida osariigist valitud esindajatekoja liige Val Demings, kirjutab väljaanne Politico.

Floydi surmaga vallandunud viha ja emotsioonid võivad saada novembri algul toimuvate presidendivalimiste eel veelahkmeks, mis muudab demokraatide presidendikandidaadile Joe Bidenile mustanahalise asepresidendikandidaadi leidmise väga tähtsaks, ütlesid kaks teemaga kursis olevat allikat Politicole.

Bottomsit kaalutakse praegu võimaliku kandidaadina, ütles kaks allikat lehele ning Demings, kes on endine Orlando politseiülem, on ise tunnistanud, et teda on sellele kohale vaagitud. Bideni kampaaniameeskond on mõlema naise kandidatuuri arutanud ning neile on üleriiklikus meedias tavalisest rohkem tähelepanu antud, märkis Politico.

Bideni kampaaniajuhid ei ole seni suutnud otsustada, kas lähtuda asepresidendi valikul rassilistest või regionaalsetest kaalutlustest, kuid nüüd olevat kandidaadiotsingute dünaamika kiiresti muutunud, rääkisid allikad.

Biden, kes oli ise president Barack Obama valitsemise ajal (2009-2017) asepresident, on öelnud, et loodab oma kandidaadi esitada augusti algul ega ole valikuprintsiipidest rohkem avaldanud, kui seda, et valib asepresidendi kandidaadiks naispoliitiku.

Esimese mustanahalise naispoliitikuna senatisse valitud Illinoise'i demokraat Carol Moseley Braun, keda on ka peetud üheks võimalikuks asepresidendi kandidaadiks, ütles Polticole, et regionaalse tasakaalustatuse põhimõte on aegunud. "Praegu on erakorralised ajad ning Joe on erakorraline kandidaat. Ainuke viis, kuidas ta saab valijaid aktiviseerida, on see, kui tal on mustanahaline naiskandidaat," ütles Braun.

Kõiges kümmekond päeva tagasi peeti üheks Bideni soosikuks Minnesota senaatorit Amy Klobuchari, kuid tema täht on nüüdseks langenud seoses Floydi tapmisega Minneapolises. Aktivistid on kritiseerinud Klobuchari tegevust Minneapolise piirkonna prokurörina ja kutsunud Bidenit temast loobuma.

Toimetaja: Mait Ots

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: