Kuberner: USA föderaalagendid alustavad Portlandist lahkumist

USA Oregoni osariigi suurimast linnast Portlandist, mida on nädalaid raputanud meeleavaldused, rahutused ja vägivald, hakkavad sinna presidendi poolt saadetud föderaalüksused osariigi kuberneri sõnul neljapäevast alates lahkuma.

"Pärast mu arutelusid (asepresident Mike) Pence'i ja teistega, on föderaalvalitsus nõustunud tagasi tõmbama föderaalametnikud Portlandist," ütles Oregoni kuberner Kate Brown kolmapäeval Twitteris.

"Nad on tegutsenud siin kui okupatsioonivägi ning toonud kaasa vägivalda. Alates homsest lahkuvad kõik tolli- ja piirikaitse & ICE ohvitserid Portlandi kesklinnast," ütles Brown viitega sisejulgeolekuministeeriumi haldusalas oleva immigratsiooni- ja tolli jõustamisüksuse agentidele.

President Donald Trumpi administratsioon jõudis sellega kokkuleppele leevendada olukorda Portlandis, kus föderaalametnike sekkumine ajas meeleavaldajaid veelgi rohkem marru. Kriitikud nägid selles Trumpi avaliku korra alast strateegiakäiku, mille eesmärk oli teenida tema tagasivalimise huve.

Viimasel kahel ööl on kohtuhoone ründajate hulk ning rahutused südalinnas vähenenud.

Sisejulgeolekuminister Chad Wolf viitas samas, et föderaalagendid taanduvad vaid juhul, kui kohalik politsei suudab tagada föderaalse kohtumaja turvalisuse.

Trumpi valitsus saatis juuli esimeses pooles taktikalisi üksuseid, kellest paljud kandsid ka lahingvormi ja -varustust, Portlandisse rahustama meeleavaldusi, millega kaasnes föderaalse kohtumaja ja mitmete omavalitsushoonete rüüstamine, akende lõhkumine ja graffitiga sodimine.

Ent lisajõudude saatmine vaid valas õli tulle, eriti pärast seda, kui sotsiaalmeediasse ilmusid pealtnägijate telefonidega tehtud salvestised, kuidas föderaalagendid pidasid rahutustes osalejaid kinni ning viisid neid markeerimata sõiduautodega minema.

Wolf möönis kokkulepet kuberneriga, ent taandumisele ei ole antud kuupäevadega konkreetsust.

Paralleelselt Portlandi sündmuste rahustamiseks saatis Trumpi valitsus föderaalagente toetama kohalikke korrakaitsejõude mitmesse teisegi USA suurlinna – Chicagosse, Kansas Citysse ja Albuquerque'sse –, kus viimastel kuudel on politsei taandumise tõttu märkimisväärselt suurenenud tulirelvade kasutamine.

Trumpi administratsioon teatas kolmapäeval, et laiendab operatsiooni ning saadab föderaalüksuseid veel Clevelandi, Detroiti ja Milwaukee'sse. Operatsiooni "Legend" kohaselt siirdub neisse kolme linna kokku alla saja föderaalagendi, selgub justiitsministeeriumi teatest. Aasta algusest saadik on tapmiste arv neis linnades kerkinud vastavalt 13, 31 ja 85 protsendi võrra.

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: