Valitsus toetas Eesti ja Läti meretuulepargi ühisarendust

Tuulik. Foto on illustratiivne.
Tuulik. Foto on illustratiivne. Autor/allikas: Pixabay

Valitsus toetas neljapäeval Eesti ja Läti vastastikuse mõistmise memorandumi allkirjastamist majandus- ja taristuministri Taavi Aasa poolt, memorandumiga plaanivad kaks riiki arendada Liivi lahte ühise tuulepargi.

Peaminister Jüri Ratase sõnul tuleb aastaks 2030 seatud taastuvenergia eesmärgi täitmiseks investeerida erinevatesse taastuvenergia allikatesse ning seejuures on kasvav ja järjest olulisem roll ka avamere tuuleenergial. "Eesti ja Läti ühiselt arendatav meretuulepargi ala on unikaalne projekt, mis aitab kaasa riikide taastuvenergia eesmärkide saavutamisele ning loob uusi võimalusi ka teistele avamereparkide arendustele," ütles ta.

Taavi Aasa sõnul on oluline rajada tuulepark just ühiselt, sest see annab võimaluse taotleda Euroopa Liidult piiriülese projekti toetusraha. "See omakorda muudab odavamaks ka teiste tuuleparkide rajamise piirkonnas, kuna pargi jaoks rajatavast võrgutaristust saaksid kasu ka teised sama piirkonna projektid," lausus Aas.

Kaks riiki viivad koos läbi uuringud, et selgitada meretuulepargi rajamiseks parim asukoht Eesti ja Läti vahel meres, võttes arvesse tuuleolusid, planeeringuid, juba olemasolevaid projekte, keskkonnakaitset ning kõiki muid tegureid. Kui vajalikud uuringud on teostatud ja load olemas, korraldatakse hoonestusloaga merealale enampakkumine ning võitja saab rajada sellele alale meretuulepargi.

"Avatud konkurss tagab turuosaliste võrdse kohtlemise, võimalikult madala taastuvenergia hinna tarbijatele ning meie mereressursi tõhusa kasutuse," rääkis Aas. "Ühtlasi panustab suur merel paiknev tuulepark piirkonna elektri varustuskindlusesse ning aitab meelitada välisinvestoreid."

Kavandatava meretuulepargi suuruseks on kuni 1000 MW ning eeldatav valmimisaeg 2030. aasta. Tuulepark toodaks aastas ligikaudu 3,5 teravatt-tundi elektrit, mis on ligikaudu 40 protsenti Eesti aastasest elektritarbimisest.

Toimetaja: Aleksander Krjukov

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: