Lõuna terviseameti juht: töötame, et Tartust ei saaks Saaremaad ({{contentCtrl.commentsTotal}})

Foto: Terviseamet

Reede õhtul koguneb Tartu linna kriisikomisjon arutama meetmeid, mida rakendada, et Tartust ei kujuneks koroonaviiruse leviku poolest uus Saaremaa, kinnitas terviseameti Lõuna regiooni juht Tiia Luht.

Tartu Vabanki ööklubis toimunud peost alguse saanud puhangus oli reede pärastlõunaks tuvastatud juba 19 nakatunut, neist 15 Lõuna regioonis ehk Tartus ja Tartumaal ning neli juhtumit Harjumaal, ütles Luht Vikerraadio saates "Uudis+". Neljapäevase seisuga oli selle juhtumi lähikontaktseid veidi üle 50, ent reedest seisu veel terviseametnikud täpsustavad.

Kas Tartu Vabankist kasvab edasi Saaremaa juhtum, kus varakevadel koroonaviirus hoogsalt levis? "Selle nimel, et seda ei juhtuks, me tõesti töötame praegu väga intensiivselt. Selleks koguneb ka Tartu linna kriisikomisjon reede õhtul, me arutame neid küsimusi, mõtleme välja meetmeid," ütles Luht.

Tartumaal kokku on koroonaviirus praegu 21 inimesel. "See näitab, et Tartumaa haigestumus kokku on liiga kõrge ja midagi peab tegema. Kas need on avalike ürituste keelamine, erinevate kontsertide keelamine? Me mõtleme need välja, millised on kõige õigemad vahendid, et seda haigust praegu piirata," selgitas Luht.

Eelkõige on aga haiguse leviku piiramine kinni inimeste käitumises, rõhutas Luht.

"See on iga inimese otsus. Võib-olla natukene liialdatult, aga see on elu ja surma küsimus. Kas just haigena ringi liikuvale inimesele endale, aga näiteks temaga koos poes toitu valivale vanemaealisele või muude kaasuvate haigustega inimestele on see väga suur küsimus."

Luht manitses, et kui just on vaja inimestega kohtuda, võiks seda teha väljas või valida mingi teine turvaline avatud ja hästi õhutatud ruum ning hoida distantsi. "Ja mis on kõige olulisem: kui sa ei tunne ennast hästi, jää koju, ükskõik, on sul väike nohu, on sul väike köha, jää koju, ravi ennast terveks," tuletas ta meelde.

"Ärge minge haigena välja. Kui me seda ei tee, siis see haigus ei levi."

Haiguse levitajate karistamise võimalusest rääkides ütles Luht, et terviseamet vaatab iga juhtumit eraldi ning kaalub kõiki asjaolusid.

"Iga juhtumit vaatleme eraldi ja kui meie hinnangul on toimunud pahatahtlik käitumine, siis järgneb ka karistus sellisele käitumisele. Kuid me ei saa öelda, et absoluutselt kõik, kes on meie juhistest väikese kõrvalekalde teinud. Me kaalume ja arutame, kas see tegevus tõi kaasa mingisuguse tagajärje. Sellest tulenevalt tuleb ka meie edasine otsus ja hoiak," selgitas Luht.

Terviseameti soovitus perearstidele on, et igal juhul saata inimesi koroonatesti tegema ka kergemate haigussümptomite korral.

Toimetaja: Mirjam Mäekivi

Allikas: "Uudis+," intervjueeris Arp Müller

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: