Galeriid:Rain Seepõld ja Olle Rõuk viisid Eesti jalgsi everestingu kaardile

{{1596257760000 | amCalendar}}
Foto: Rene Kundla/ERR

Ultrasportlased Rain Seepõld ja Olle Rõuk sooritasid Kiviõli seikluskeskuse territooriumil asuval tuhamäel retke, mille jooksul läbiti 8848 tõusumeetrit, mis võrdub maailma kõrgeima mäe Everesti kõrgusega. Maailmas tuntakse sellist katsumust everestingu nime all ja enne käimasolevat nädalavahetust polnud Eestis jalgsi veel keegi sellega hakkama saanud.

Everestingu sooritamiseks pidid mehed mööda Kiviõli tuhamäe nõlva käima edasi-tagasi 125 korda, sest ühe korraga koguti Strava keskonna andmetel 71 tõusumeetrit (tegelik tõus oli pikem). Distantsi kogupikkuseks kujunes üle 90 kilomeetrit, sest ühe edasi-tagasi-lõigu pikkuseks on ca 720 meetrit.

Olle Rõugu jaoks oli katsumus lõppenud kell 12.20. Kella järgi läbis ta ajaga 25:09.26 kokku 95 047,86 meetrit ning 10 674 tõusumeetrit.

Olle Rõugu veidi aega pärast lõpetamist antud intervjuu.

Kella 10ks oli Olle Rõuk läbinud 115 tõusu, lõpuni jäi veel 10.

Rain Seepõld lõpetas viimase tõusu pühapäeva hommikul kell 6.26, stardist oli siis kulunud üle 19 tunni. Eesti oli 20. riigina viidud jalgsi everestingu kaardile. Olle Rõugul jäi siis lõpuni 26 tõusu.

Kella järgi läbis Rain Seepõld 19 tunni 21 minuti ja 44 sekundiga 95 643 meetrit ja tõusumeetreid kogunes tal 10 733.

Rain Seepõllu intervjuu

Kella 6ks (stardist oli kulunud 19 tundi) oli Rain Seepõld läbinud 122 tõusu ehk teha jäi veel kolm pingutust. Olle Rõuk oli kogunud 97 tõusu.

Kell 4 hommikul oli seis selline, et Rain Seepõld jätkas tempos 11 tõusu 2 tunniga ja tal oli selleks ajaks läbitud 111 ringi. Seega peaks ta lõpetama umbes kella 6 ja 7 vahel hommikul. Olle Rõuk oli kirja saanud 90 tõusu ning selle tempoga jätkates peaks ta lõpetama umbes keskpäeval.

 

Kui kell oli 2.02 ehk stardist oli kulunud 15 tundi, sai Rain Seepõld täis sada tõusu ehk lõpuni jäi 25 tõusu. Olle Rõuk oli selleks ajaks kirja saanud 81 tõusu.

Südaööks olid liigutud 13 tundi ning Rain Seepõld oli läbinud tõusu 89 korda ehk läbinud 6319 tõusumeetrit. 90 ringi järel tegi Seepõld väikese "tankimispausi". Olle Rõuk oli südaööks kirja saanud 72 tõusukorda ehk 5112 tõusumeetrit.

Kell 22, liigutud on 11 tundi: Seepõld 75, Rõuk 63 tõusu.

Kell 19.50, Seepõld 62, Rõuk 52

Kella 17ks oli Rain Seepõld saanud kirja 46 ja Olle Rõuk 37 tõusu.

Kell 14.45 algas meestel kümme minutit kestnud lõunapaus, Rain Seepõld oli selleks ajaks läbinud 30 ja Olle Rõuk 25 lõiku.

Kella 13ks oli Rain Seepõld läbinud 17 ja Olle Rõuk 15 otsa.

Starditi veidi pärast kella 11.

 

Vikerraadios kõlanud intervjuudest

8848 tõusumeetri jaoks 90 kilomeetrit läbinud Rain Seepõld tunnistas ERR-ile antud intervjuus, et katsumus oli oodatust raskem.

"Pigem oli raskem, et ainult alla- ja ülesmäge jooksmine. Puhke- või vahelduse hetke ei olnud. Oli tehniliselt päris nõudlik ja ka jalgadele üsna nõudlik. Eks see tegi selle katsumuse natukene raskemaks, et enda peas ära põhjendada endale, et nii palju kordi on vaja veel läbida," ütles Seepõld.

Seepõld rääkis, et kõige raskem hetk oli pisut enne, kui pool maad täis sai. "Kuidagi sellel ajal, kus jalad hakkasid juba tunda andma, aga tegelikult minna oli veel palju."

Seepõllul langes ettevõtmine kokku tema sünnipäevaga. "See oli planeeritud juhus. See tegi mõne asja lihtsamaks. Hea vabandus oli kohe võtta, miks nii-öelda suurt pidu ei saa teha. Ja ehk see näitas ära, et kes on tõeline sõber, see leidis tee ka siia Kiviõli tuhamäele. Ja eks siin mõned käisid, kes jooksid kaasa ja käisid õnnitlemas. Saatsid sõnumeid, soovisid edu ja jälgisid tulemusi pingsalt," lausus Seepõld.

Olle Rõuk ütles pärast katsumust ERR-ile, et oli füüsiliselt valmis isegi hullemaks. "Ma eeldasin, et see on füüsiliselt natuke raskem, mis ei tähenda üldse, et see lihtne oli. Aga ma eeldasin, et on veel raskem," lausus Rõuk.

Rõuki sõnul oli ootamatu see, et teekond oli mentaalselt väga raske. "Vahepeal need tõusukorrad lisandusid nii aeglaselt ja see asi venid ikka väga pikalt. Tekkis lootusetuse tunne, et see ei lõppegi kunagi otsa," märkis ta.

Enne starti
 
Laupäeval kella 11 paiku startinud mehed pole endale ajalist eesmärki seadnud, kuid kogu distantsi mehed koos ei plaani läbida. Eeldatavasti jõuab pühapäeva öösel esimesena "Everesti tippu" pealinlane Rain Seepõld, kes stardipäeval tähistab 31. sünnipäeva. 45-aastane keilalane Olle Rõuk ennustas, et ta liigub mäel tõenäoliselt pühapäeva hommikuni ehk umbes 24 tundi. Täpsema ülevaate peaks meeste liikumisest saama ürituse sotsiaalmeedia kontolt.

Kõige kiiremini on jalgsi everestingut tehtud 10 tunni ja 1 minutiga, sellega sai 14. juulil Sauze d'Oulx'is hakkama 34-aastane itaallane Simone Eydallin. Kõige aeglasemalt läbis selle 2019. aasta oktoobris Uus-Meremaal 42 tunni ja 12 minutiga Andrew Roozen, kes on everestingut kas rattaga või jalgsi teinud üle 10 korra.

Rõuk ja Seepõld plaanivad distantsi läbida nii, et üles minnakse käies ja alla tullakse joostes. Kusjuures jalgsi-everestingu reeglid lubaksid alla tulekuks kasutada ka abivahendeid (autot, jalgratast (seda kasutati näiteks maailmarekordi tegemise ajal), tõstukit vms), kuid eestlased otsustasid kogu maa läbida oma jõul. Everestingu reeglid on leebed ehk mehed võivad vahepeal ka puhata, kuid keelatud on magada (see on lubatud vaid mitme järjestikuse everestingu sooritamise korral).

Ultrasportlaste tegevus fikseeritakse spetsiaalse nutirakenduse abil.

Seni 19 riigis läbitud jalgsi-everestingu eelkäija on ratta-everesting, mida on tehtud juba 96 riigis. Eestis on rattaga everestingu sooritanud Alo Alunurm, kes tegi seda 2018. aasta oktoobris Suurel Munamäel.

Videousutlused meestega 19. juulil enne seda, kui nad tegid Kiviõlis viimase everestingu-treeningu.

Olle Rõuk

Rain Seepõld

19. juulil eetris olnud AK uudis

 

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: