Riigikohus hakkab teisipäeval pensionireformi arutama

$content['photos'][0]['caption'.lang::suffix($GLOBALS['category']['lang'])]?>
Riigikohtu hoone Tartus. Autor/allikas: Riigikohus

Teisipäeval toimub riigikohtu üldkogu suuline istung, kus arutluse all on president Kersti Kaljulaidi taotlus tunnistada kohustusliku kogumispensioni reform põhiseadusega vastuolus olevaks.

Kell 13 algaval suulisel istungil osaleb üheksa menetlusosalist. Riigikohus toodab arutelust otsepilti ja seda on võimalik vaadata ka ERR.ee vahendusel. Istungi orienteeruv lõpp on kell 16.

President Kersti Kaljulaidi esindavad arutelul vandeadvokaat Madis Päts, presidendi kantselei direktor Tiit Riisalo ja siseosakonna juhataja asetäitja Mall Gramberg, kes nõustab presidenti õigusküsimustes.

Riigikogu poolt tulevad arutelule rahanduskomisjoni esimees Aivar Kokk (Isamaa), rahanduskomisjoni nõunik Kristo Varend ja rahanduskomisjoni liige Andres Sutt (Reformierakond).

Õiguskantsleri büroost on esindatud õiguskantsler Ülle Madise, ettevõtluskeskkonna osakonna juhataja Evelin Lopman, ettevõtluskeskkonna osakonna nõunik Kristi Lahesoo ja sotsiaalsete õiguste osakonna juhataja Kärt Muller.

Justiitsministeeriumit esindavad justiitsminister Raivo Aeg (Isamaa), vandeadvokaat Paul Keres ja vandeadvokaat Artur Sanglepp.

Valitsuse esindajad on rahandusminister Martin Helme (EKRE) ja vandeadvokaat Paul Keres.

Eesti Panka esindavad keskpanga president Madis Müller, administratiivosakonna õigusteenistuse juhataja Marek Feldman, rahapoliitika ja majandusuuringute osakonna juhataja Martti Randveer ja Kadri-Liis Raun.

Lisaks osalevad riigikontrolör Janar Holm, finantsinspektsiooni juhatuse esimees Kilvar Kessler ja Eesti Kindlustusseltside Liidu juhatuse esimees Mart Jesse ning vandeadvokaat Veiko Vaske.

Riigikohtu üldkogu koosneb kõigist 19 riigikohtunikust. Üldkogu on otsustusvõimeline, kui kohal on vähemalt 11 kohtunikku. Riigikohus otsustas ka lahendada kohtuasja suulises menetluses. Suuline menetlus on soositud siis, kui on tarvidus saada võimalikult lai pilt kohtulahendi võimalikest tagajärgedest ning kui asjal on oluline ühiskondlik kõlapind.

Riigikohtu pressiesindaja Kristi Kirsberg ütles ERR-ile, et riigikohtu otsust pensionireformi osas on oodata sügisel.

Vaidluse ajalugu

Riigikogu võttis 29. jaanuaril pärast tunde kestnud arutelu vastu pensionireformi seaduse, millega muutuks teise sambaga liitumine või sealt välja astumine vabatahtlikuks ning tekiks ka võimalus kogu sambasse kogutud raha välja võtta.

Reformi poolt hääletas 56 ja vastu oli 45 saadikut. Valitsus sidus seaduse vastuvõtmise usaldushääletusega, et vältida opositsiooni venitamistaktikat. 

7. veebruaril jättis president kuuele põhiseaduslikule riivele viidates seaduse välja kuulutamata ja saatis selle riigikogule arutamiseks tagasi.

11. märtsil võttis riigikogu pensionireformi seaduse sisuliselt muutmata kujul uuesti vastu.

20. märtsil otsustas president jätta pensionireformi seaduse teist korda välja kuulutamata ja pöördus riigikohtusse taotlusega kuulutada see põhiseadusega vastuolus olevaks.

Enne istungit on põhiseaduslikud instiutsioonid saatnud riigikohtule ka oma arvamused, mida saab lugeda siit.

Toimetaja: Aleksander Krjukov, Urmet Kook

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: