Joe Biden valis asepresidendikandidaadiks Kamala Harrise

{{1597199220000 | amCalendar}}
Foto: SCANPIX / ZUMA

USA demokraatide presidendikandidaat Joe Biden valis asepresidendikandidaadiks 55-aastase California senaatori Kamala Harrise.

Harris on esimene mustanahaline naine selles rollis.

55-aastane Kamala Harris on Jamaicast ja Indiast pärit immigrantide tütar. Ta on töötanud prokurörina, olnud California osariigi justiitsminister ja viimased kolm aastat senaator.

Biden kirjutas Twitteris, et Harris võitleb kartmatult väikese inimese eest ja on üks riigi parimaid ametnikke.

Harris ise ütles: "Californias oli üks väike tüdruk, kelle klass oli teine, mis integreeriti ühte kooli, ja ta viidi iga päev bussiga kooli. See väike tüdruk olin mina." Ta viitas mustade ja valgete koolide integreerimispoliitikale, mis oli muu seas teema ka demokraatide eelvalimiste kampaanias.

"Ma arvan, et üks oluline asi selle valiku juures on see, et Biden võib vormida järgmist USA presidenti ja võimalus, et ta vormib selleks ametiks naist ja
mustanahalist naist, teeb selle valiku märkimisväärseks," kommenteeris otsust Ameerika naiste ja poliitika keskuse juht Debbie Walsh.

Harris otsustas oma presidendikampaaniast loobuda enne eelvalimiste algust, tuues põhjuseks rahapuuduse. Kriitikud aga ütlesid, et tema seisukohad olulistes küsimustes, eelkõige tervishoius, olid segased. Samuti leiti, et tema ajalugu prokurörina on vastuoluline.

Näiteks Harrise konkurent Tulsi Gabbard arvustas Harrist selle eest, et prokurörina pani too vangi üle 1500 inimese kanepiga seotud rikkumiste eest ja naeris, kui temalt küsiti, kas ta on kunagi kanepit suitsetanud.

Joe Biden ise sattus debattide ajal mitu korda Harrise rünnaku alla. Harris süüdistas Bidenit koostöö tegemises senaatoritega, kes toetasid rassilist segregatsiooni. Samuti tõi Harris välja, et Biden oli vastu poliitikale, millega 1970. aastatel üritati koole mitmekesisemaks muuta.

Harris on enda tugevusena välja toonud, et ta reformis oluliselt kriminaalõigussüsteemi osariigis, kus elab 40 miljonit inimest. "Sellest sai riiklik mudel töö kohta, mida tuleb teha, ja ma olen selle üle uhke," märkis ta.

Sellest, et Harrisest võiks saada Bideni asepresident, hakati aina rohkem rääkima pärast seda, kui üle USA suurlinnade algasid massirahutused mustanahalise George Floydi surma pärast. Demokraadid loodavad, et Harris võib kindlustada paljude mustanahaliste valijate hääli, samal ajal, kui Biden meelitab kohale mõõdukamad demokraadid. Harris on olnud ka Bideni jaoks üks suuremaid kampaaniaraha kogujaid, jäädes alla vaid Massachusettsi senaatorile Elizabeth Warrenile.

Mike Pence: vasakäärmuslane

USA asepresident Mike Pence ütles, et kõik teavad, et Joe Biden ja demokraatlik erakond on üle võetud vasakäärmuslaste poolt: "Seega, kui vaadata nende kõrgete maksude, avatud piiride, sotsiaalravimite ja laialdaste abordiõiguste lubadusi, siis pole ime, et Biden valis asepresidendiks senaator Harrise."

President Donald Trump väljendas üllatust, et demokraatide presidendikandidaat Biden valis asepresidendikandidaadiks just Kamala Harrise.

Trump nimetas Harrist muu hulgas kõige kohutavamaks senati liikmeks.

President ütles Valges Majas ajakirjanikele, et Harris ei jätnud talle juba Bideni vastu demokraatide eelvalimistel kandideerides kuigi head muljet. "Olen valikust väga üllatunud, sest tal läks eelvalimistel nii kehvasti," sõnas Trump.

President tõi välja, et ülemkohtu kohtuniku Brett Kavanaughi ametisse kinnitamise istungil oli Harris kõige õelam, kohutavam ja lugupidamatum senati liige.

Allikas: AP, BNS, ERR

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: