Andreas Kaju: Kamala Harris on turvaline valik

Foto: Priit Mürk/ERR

Välisvaatleja Andreas Kaju ütles, et Kamala Harris on USA demokraatide asepresidendikandidaadiks turvaline valik.

USA presidendikandidaadi Joe Bideni asepresidendikandidaat Kamala Harris on Jamaicast ja Indiast pärit immigrantide tütar. Ta on esimene mustanahaline naine USA asepresidendikandidaadi rollis.

Andreas Kaju rääkis Vikerraadio saates "Uudis+", et Harris on turvaline valik.

"Ta on turvaline valik mitmes mõttes. Esiteks, ta ongi sõna otseses mõttes olnud mitu viimast kuud selge soosik asepresidendikandidaadi kohale. Selge soosik sellepärast, et ta on inimese ja poliitikuna läbi proovitud, läbi testitud ja läbi valgustatud. Seda ennekõike seetõttu, et kuna ta kandideeris ka demokraatide presidendikandidaadiks, siis see on alati protsess, kus n-ö inimese taust, senine elulugu ja hakkamasaamine läbib tugeva avaliku läbivalgustamise. Tema kohta on teada kõik, mida on vaja teada selleks, et suurde kampaaniasse siseneda. Ja tema profiil on just selline, mida tundub, et täna ka suur osa demokraatide valijatest võib tahta," selgitas Kaju.

Tema sõnul võib Harris demokraatide hinnangul olla hea kandidaat, arvestades mustanahaliste vastasest politseivägivallast ajendatud proteste ja päevakorda tõusnud kriminaalõiguse reformi ning seda, et Harris on olnud prokurörina tegev kriminaalõigussüsteemis.

"Kamala Harrise ametialane tegevus prokurörina ja kriminaalõigussüsteemis Californias ja selle teema juba varasem prioritiseerimine ja lisaks see, et ta esindab ka mustanahaliste kogukonda, on kindlasti demokraatidele kasuks ja toeks," ütles Kaju.

Välispoliitika vaatleja lisas samas, et Harris pole ainult mustanahaliste kogukonna esindaja, vaid segapäritolu tõttu ka aasia kogukonna esindaja.

"Ta annab mitmekesisust sõna otseses mõttes ja häbenemata juurde oludes, kus demokraatide tippkandidaat on ju hilistes 70. eluaastates valgenahaline mees. Arvestades demokraatide valijaskonda on see kindlasti mõistlik samm."

Kuigi Harrist võiks pidada ka Bideni strateegiliseks valikuks, ei ole Kaju sõnul kindlaid andmeid selle kohta, kui suur panus on asepresidendikandidaadil valimistulemusse.

"Asepresidendikandidaatide panus presidendivalimiste valimistulemuse kujundamisse on äärmiselt kahtlane teema. Kõige enam võiks väita, et konkreetsest osariigist pärit asepresidendikandidaat võib veidi aidata presidendivalimistel selles osariigis valimistulemust kallutada oma partei kasuks. Aga ka see on väga vaieldav. Ja arvestades, et Kamala Harris on Californiast, mis iga ilmaga valib demokraadist presidenti, siis sellest väga kasu ei ole," arutles Kaju.

"Pigem ütleksin, mida on loogilisem ja kindlam väita tänastes oludes, on see, et asepresidendikandidaat on pigem sisemist kultuuri ja sisemist ühtsust loov mistahes partei jaoks, kellest parasjagu juttu on. See on signaal presidendikandidaadi kavatsustest, tema meeskonna komplekteerimise võimetest ja üldisest poliitilisest orientatsioonist ja fookusteemadest," lisas Kaju.

Harris võib Kaju hinnangul kasu tuua valimisaktiivsuses mustanahaliste valijate seas. Ta tõi välja, et kui Barack Obama kandideeris presidendiks, siis mustanahaliste valijate valimisaktiivsus kasvas. "Elu näitab, kas ka asepresidendi nahavärv mobiliseerib," ütles ta.

Kuigi teist ametiaega püüdev president Donald Trump on juba nimetanud Harrist kohutavaimaks senati liikmeks, ei ole Kaju sõnul Harrise puhul seni välja tulnud ühtki konkreetset viga, mis peaks valijatele korda minema ja samas ka vabariiklasi häirima.

Toimetaja: Merili Nael

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: