Suurpankade hoiuseintressid on pea olematud, hoiuste maht aga kasvab

Mündid.
Mündid. Autor/allikas: Siim Lõvi /ERR

Eestis tegutsevate suurpankade hoiuseintressid on pea olematud. Väiksemad pangad meelitavad kliente veidi sõbralikumate intressidega, suisa ettevaatlikuks tegevalt kõrgeid intresse lubavad aga hoiu-laenuühistud.

Eesti Panga statistika kohaselt oli möödunud aasta lõpus Eestis tähtajalisi hoiuseid kokku ligi 3,3 miljardi euro väärtuses, aasta varem 2,8 miljardi eest.

Tähtajalised hoiused moodustasid kõikidest hoiustest veel 10 aastat tagasi 43 protsenti, kokku oli selliseid hoiuseid 4,5 miljardi euro eest. Kui 2017. aastaks langes tähtajaliste hoiuste osakaal 15 protsendile, siis möödunud aasta lõpuks oli see kerkinud taas 17 protsendini.

Suurpangad tähtajalistele hoiustele ei panusta. Näiteks Swedbank pakub tähtajalise hoiuse korral aasta pikkusel hoiuseperioodil intressiks 0,05 protsenti.

Swedbanki säästmistoodete valdkonnajuht Ksenia Ipolitova sõnul on hiljutiste sündmuste valguses muutunud raha kogumine paljude inimeste jaoks prioriteetseks. "Huvi tähtajaliste hoiuste vastu näitab langustrendi ning klientidel on suurem huvi investeerimisvõimaluste ning kogumislahenduste vastu," rääkis Ipolitova.

SEB pangas seevastu saab küll tähtajalise hoiuse avada, kuid intressimäär on sellisel hoiusel 0 protsenti.

Intressimäärad on nullis tulenevalt rahaturul kehtivatest negatiivsetest intressimääradest.

Sellegipoolest on aga SEB pangas võimalik hoiustada USA dollareid alates 200 dollarist 0,15-protsendilise intressiga alates kuuest kuust.

Kahele suurele pangale järgneb intressi suuruselt LHV pank, mis võimaldab aastase hoiuse puhul 0,1-protsendilist intressi.

LHV Treasury juhi Kadri Haldre sõnul on üldine intressitase olnud viimasel ajal väga madal ja see mõjutab ka tähtajalistelt hoiustelt makstavat intressi. See on vähendanud mõnevõrra tähtajaliste hoiuste osakaalu kõigi hoiuste seas.

"Siiski on tähtajalisel hoiusel oma kindel koht LHV pangatoodete valikus ja osa kliente kasutab hoiustamise võimalust väga aktiivselt," märkis Haldre. Juuni lõpu arvestuses on LHV tähtajaliste hoiuste portfell aastaga kasvanud ligi 13 protsendi võrra 573 miljoni euroni.

Üht kõrgeimat intressimäära – 1,2 protsenti aastas aastase hoiuse pealt – pakub Inbank.

Möödunud aastal pangalitsentsi saanud Holm Bank pakub 1,15-protsendilist intressi. Tähtajalisi hoiuseid on pangas praeguseks 45,3 miljoni euro eest.

Hoiuseintressi väljamakselt tuleb tasuda ka 20 protsenti tulumaksu.

Hoiu-laenuühistud meelitavad kliente liituma kõrgete hoiuseintressidega

Hoiu-laenuühistud pakuvad aga märksa kõrgemat intressi. Tõsi küll, selleks peab esmalt maksma ühistuga liitumise eest nii liitumistasu kui osakapitali.

Ühtlasi ei ole erinevalt kommertspankadest hoiu-laenuühistus hoiustatud raha riigi poolt tagatud.

Väiksemad hoiu-laenühistud pakuvad intressi keskmiselt neli kuni kaheksa protsenti aastas.

Tartu hoiu-laenuühistu nõuab sisseastumismaksuks 10 eurot, füüsilise isiku minimaalne osakapital on 35 eurot ja juriidilisel isikul 50 eurot. Tähtajaliselt hoiuselt lubab ühistu intressi viis protsenti aastas. Hoiustajatele, kelle summast vähemalt viis protsenti on paigutatud ühistu osakapitali ja hoiusesumma on üle 2000 eurot, lubab ühistu maksta boonusintressi, milleks on 5,5 protsenti aastas.

Eesti Arengu hoiu-laenuühistu lubab kampaania korras intressi suisa kuni 12 protsenti aastas. Hoiuse miinimumsummaks pakutaks 1000 eurot, selle hoiustamisel viieks aastaks lubab ühistu perioodi lõpus maksta välja 480 eurot puhast tulu. Sisseastumistasu nõuab ühistu vaid kuus eurot ja osamaksu 30 eurot, mis tagastatakse lepingu lõppemisel. Äripäev on varasemalt kirjutanud, et hoiustatava raha eest annab ühistu laenu enda juhatuse liikmega seotud firmadele ning juristide hinnangul on ühistuga liitumise lepingus mitmed punktid seadusevastased.

Hoiu-laenuühistute puhul tuleb silmas pidada, et ühistu pankroti korral võib sealne hoiustaja kaotada kogu oma raha.

Tagatisfond tagab pankades tehtud hoiuste puhul kuni 100 000 eurot hoiustaja kohta ühes pangad. Eestis hüvitab Tagatisfond Inbanki, LHV Panga,  SEB Panga, Bigbanki, Coop Panga, Holm Banki, Luminor Banki, Swedbanki ja TBB panga hoiused. Samuti on sama piirini tagatud ka välisriigi pankade filiaalidest Citadele, Danske, Svenska Handelsbankeni ja OP pangas tehtud hoiused.

Hoiu-laenuühistute fond, kuhu kuuluvad viis ühistut, tagab omalt poolt hoiused kuni 20 000 euro ulatuses.

Toimetaja: Barbara Oja

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: