Macron: Prantsusmaa suurendab sõjalist kohalolekut Vahemere idaosas

{{1597284840000 | amCalendar}}
Foto: SCANPIX / AFP

Prantsuse president Emmanuel Macron teatas kolmapäeva õhtul otsusest suurendada oma riigi sõjalist kohalolekut Vahemere idaosas seoses seal pingestunud olukorraga Kreeka ja Türgi vahel.

"Ma otsustasin ajutiselt tugevdada Prantsusmaa sõjalist kohalolekut Vahemere idaosas lähipäevil koostöös Euroopa partneritega, seal hulgas Kreekaga," teatas Macron Twitteris.

"Olukord Vahemere idaosas on murettekitav. Türgi ühepoolne otsus naftaluure osas provotseerib pinget. See tuleb lõpetada, et muuta võimalikuks rahumeelne dialoog naabrite ja NATO liitlaste vahel," sõnas ta.

Kreeka peaminister Kyriakos Mitsotakis hoiatas kolmapäeval, et Türgi gaasi- ja naftauuringud võivad kaasa tuua sõjalise õnnetuse.

"Me loodame, et lõpuks pääseb naaberriigis maksvusele loogika, et alata saaks aus dialoog," ütles Mitsotakis.

Pinged tõusid haripunkti esmaspäeval, kui Ankara saatis seismoloogiliste uuringute aluse Oruc Reis sõjalaevadest saadetuna Kreeka Kastellorizo saare lähedale Vahemere idaosas.

Kõnealune ala asub Türgi lähedal, kuid kuulub rahvusvahelise õiguse järgi Kreekale. 

Türgi väitel on reeglid ebaõiglased, kuna Kreekal on Ankara hinnangul akvatooriumi üle õigused mõne üksiku väikesaare tõttu, mis laiendavad Kreeka jurisdiktsiooni alla kuuluvat ala.

Türgi presidendi Recep Tayyip Erdogani sõnul on tema riigi käitumine igati õiguspärane.

"Ei saa mõistlikult põhjendada nõudmisi mandrilavale Meisi saarte ümbruses, mis asuvad kahe kilomeetri kaugusel meie rannikust ja - kujutate ette, kui kaugel on see Kreekast? - 580 kilomeetri kaugusel Kreeka rannikust," rääkis ta.

 

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: