Erdogani sõnul jätkab Türgi Vahemeres nafta- ja gaasiotsinguid

Türgi president Recep Tayyip Erdogan.
Türgi president Recep Tayyip Erdogan. Autor/allikas: SCANPIX/AFP

Türgi president Recep Tayyip Erdogan kinnitas kolmapäeval, et ei alistu "piraatidele" ning jätkab energiaressursside otsinguid vaidlusaluses Vahemere piirkonnas, seda hoolimata Euroopa Liidu survest otsingud peatada.

Piirkonnas kaua podisenud pinged lahvatasid, kui Türgi saatis Kreeka Kastellorizo saare lähedusse uurimislaeva, mida saatsid sõjalaevad.

Euroopa Liit nõudis Türgit pühapäeval otsingute lõpetamist, kuid Erdogani see ei heidutanud.

"Meil on selles osas sada protsenti õigus. Kui anname järele piraatidele, ei suuda me tulevastele põlvedele silma vaadata," lausus ta Ankaras asuvat uut päikesepaneelide tehast külastades.

"Me ei saa jätta oma lastele riiki, mis ei suuda oma õigusi kaitsta ning millel puudub enesekindlus", lausus Erdogan.

"Vaidlus Vahemere idaosas ei puuduta vaid õigusi, vaid ka tulevikku... Türgi võitleb oma õiguste eest kuni lõpuni," lausus ta, seda hoolimata "koloniaalvõimudest" ja ähvardustest.

Erdogani viimane märkus tundus olema sihitud NATO liitlase Prantsusmaa suunas, kes on Türgiga korduvalt riielnud ning saatis Vahemere idaossa Kreeka toetuseks abijõud.

Oma väljakutsuvatest ütlemistest hoolimata rõhutas Erdogan taas jätkuva dialoogi vajalikkust.

"Ootame vestluse osalistelt samme pingete vähendamiseks, mis viiksid välja dialoogini," lausus ta.

Türgi nõustus möödunud kuul Saksa kantsleri Angela Merkeli pealekäimisel andma vaidluse lahendamiseks võimalus läbirääkimistele Kreekaga ning peatas otsuse Kastellorizo juures olevates vetes uurimistegevuse alustamiseks.

Kuid Kreeka kirjutas alla leppele majandusvööndi loomiseks Egiptusega, mis ajas Türgi pahaseks ning Türgi nimetas lepet "tühiseks".

Seejärel saatis Türgi 10. augustil saare juurde seismilise uurimislaeva Oruc Reis, mis tegutseb seal kuni 23. augustini.

Türgi on selles küsimuses järjest enam isolatsiooni jäämas, sest teised regiooni riigid loovad liite, kaasa arvatud Kreeka, Küpros ja Iisrael

Toimetaja: Marko Tooming

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: