Macron kordas oma autonoomia-ideed, mis Eesti analüütiku sõnul lõhestab Euroopat

Prantsuse Emmanuel Macron.
Prantsuse Emmanuel Macron. Autor/allikas: SCANPIX / SIPA / Jacques Witt

Prantsusmaa president Emmanuel Macron kaitses oma Euroopa strateegilise autonoomia ideed, öeldes, et see ei ole mõeldud mitte USA-st eemaldumiseks, vaid Euroopa muutmiseks usaldusväärsemaks ja NATO tugevdamiseks. Eesti Välispoliitika Instituudi juht leidis siiski, et Prantsuse liider lõhestab oma algatusega Euroopat.

"Ma usun NATO-sse," ütles Macron Müncheni julgeolekukonverentsil ette kantud kõnes. Pisut enam kui aasta tagasi oli Macron oma liitlasi šokeerinud tõdemusega, et allianss on ajusurmas. Hiljem demokraatlike tööstusriikide ühenduse G7 liidrite kohtumisel lisas Macron, et tema hinnangul vajab NATO uut poliitilist tõuget ja oma strateegilise kontseptsiooni täpsustamist. "NATO vajab poliitilisemat lähenemist," leidis Prantsusmaa liider.

Macron on alates 2017. aastast, kui ta Prantsusmaa presidendiks valiti, propageerinud ideed Euroopa Liidu iseseisvast suutlikkusest oma julgeolekut tagada ning mitte enam toetuda USA pakutavale sõjalisele kaitsele.

Macroni sõnad NATO ajusurmast sattusid samale ajale, kui ta teatas soovist edendada koostööd Venemaa presidendi Vladimir Putiniga - pahandades sellega Euroopa idapoolsemaid riike, mis näevad Ameerika Ühendriike enda ainsa usaldusväärse kaitsjana Venemaa agressiivsuse vastu, märkis uudisteagentuur Reuters.

"Ma usun, et Euroopa parim võimalus NATO-sse panustada on märksa rohkem ise oma julgeoleku eest vastutada," ütles Macron reedel.

Raik: Euroopa on lõhki

Macroni esinemist kritiseeris Eesti Välispoliitika Instituudi direktor Kristi Raik, kelle hinnangul näitas Macroni esinemine püsivaid lõhesid Euroopas.

"Ma sain kinnitust oma tunnetusele, et lõhed Euroopa sees on suuremad kui Ida- ja Põhja-Euroopa ning USA vahel," kirujtas Raik Twitteris. "Macroni agenda ei ole viis, kuidas tugevdada konsensust Euroopas," lisas ta.

"Macron jätkab üleskutseid uueks julgeolekuarhitektuuriks koos Venemaaga, ehkki tema idee ei ole vahepeal toetust juurde saanud ning Venemaa on veelgi enam ennast Euroopast distantseerinud. Siiani on ebaselge, mida Macron soovib Venemaale pakkuda? Ta isegi ei maininud Ukrainat," kirjutas Raik.

"Ja nagu ikka, jäi Saksamaa kahe vahele," lisas analüütik.

Toimetaja: Mait Ots

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: