Kaljulaid: Eesti püüab Valgevene teema ÜRO Julgeolekunõukokku tuua

President Kersti Kaljulaid vestlemas arvuti vahendusel oma Leedu kolleegi  Gitanas Nausėdaga.
President Kersti Kaljulaid vestlemas arvuti vahendusel oma Leedu kolleegi Gitanas Nausėdaga. Autor/allikas: Mattias Tammet / Presidendi Kantselei

Eesti ÜRO Julgeolekunõukogu ajutise liikmena püüab tuua Valgevene olukorra arutelu võimalikult ruttu julgeolekunõukogu päevakorda, ütles president Kersti Kaljulaid.

"Eesti töötab ÜRO Julgeolekunõukogu valitud liikmena selle nimel, et olukorda Valgevenes arutataks esimesel võimalusel julgeolekunõukogus," ütles Kaljulaid pressiteate vahendusel. "Samuti on Eesti teinud ettepaneku arutada teemat ÜRO Inimõigustenõukogus, et veel kord kutsuda üles lõpetama jõuametite vägivalda rahumeelsete protestijate vastu ning vabastada põhjuseta kinnipeetud," lisas president.

Kaljulaid arutas esmaspäeval oma Läti, Leedu ja Poola kolleegidega Valgevene olukorda ning seda, kuidas hoida Valgevenes toimuvat rahvusvahelise tähelepanu all ja rahvusvaheliste organisatsioonide päevakorras, edastas presidendi pressiteenistus.

Eesti riigipea sõnul ei saa Valgevene presidendivalimisi pidada ausateks, vabadeks ega demokraatlikeks. "Valgevene inimesed väärivad demokraatlikku tulevikku," rõhutas Kaljulaid.

Videokõnes Läti presidendi Egils Levitsi, Leedu presidendi Gitanas Nausėda ning Poola presidendi Andrzej Dudaga arutati läbi milline võiks olla meie riikide positsioon, mida ühiselt ka rahvusvahelistes organisatsioonides lauale tõsta.

Toimetaja: Mait Ots

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: