Reinsalu: Eesti inimestele oleks koroonatest riiki saabumisel tasuta ({{contentCtrl.commentsTotal}})

Foto: ERR

Välisminister Urmas Reinsalu (Isamaa) ütles "Aktuaalse kaamera" stuudiointervjuus, et valitsuses kokkulepitud riiki sisenemise korral tehtavad koroonaviiruse testid oleksid Eesti inimestele tasuta.

Kuidas see testide tegemine nüüd täpselt käima hakkab?

Sellepärast panimegi paika selle üleminekuaja, et 1t septembrist oleks kõik ettevalmistused valmis. Põhimõte näeb välja selline, et kuna me peame selle viirusega kõrvuti elama, siis see on nagu maratonijooks. Järelikult meil peab olema võimalik normaalset elukorraldust ohutusnõudeid arvestades läbi viia. Ja see on ennekõike mõeldud just selleks tarbeks, et kui inimestel on vältimatult ka tööalaseid reisimisvajadusi, et siis kui meil on võimalik asendada kahenädalast isoleerimist testimisega, siis selle võiks kasutusele võtta.

Ja see mudel, mille detaile pannakse paika lähipäevadel sotsiaalministeeriumi, terviseameti ekspertide poolt, näeb välja siis selline, et kui inimene tuleb välisriigist ja kui ta eelistab kahenädalast eneseisolatsiooni, siis ta teeb selle. Kui ta soovib seda lühendada, siis on võimalik teha test. Kuni testi tulemuste selgumiseni peaks ta olema eneseisolatsioonis. Me oleme kindlasti huvitatud sellest, et võimalikult kiiresti siis oleks korraldatud tulemused. Ja siis järgmise seitsme päeva jooksul ta tööl saaks käia, kui ta Eestis teeb tööd. Aga ülemääraseid kontakte peaks ta vältima ja siis seitsme päeva järel oleks teine test ja see peaks andma juba kindluse, loomulikult eeldusel, et mõlema testi tulemused on negatiivsed.

See esimene test võidakse teha kohe lennujaamas teie nägemuse järgi?

Jah, me tegelikult juba ka varem leidsime ja andsime ülesanded septembri algusest, et vabatahtliku testimise võimalusi rahvusvahelistes transpordikohtades, sadamas, lennujaamas neid rohkem pakkuda.

On meil see võimekus olemas ja kes need testid ikkagi kinni maksab?

Praegune valitsuse otsus oli selline, et Eesti inimestele need testid makstaks kinni.

Otselendude tühistamise osas nii-öelda kõrge nakatumiskordajaga riikides valitsus täna veel kokkuleppele jõudnud. Kui need testid ikkagi tehakse, siis mis mõte on keelata otselende?

Noh, kogu selles poliitikas, mis me oleme üles ehitanud - me oleme seda teinud kokkuleppel Balti riikidega - on ikkagi põhimõte, et neid heidutusmeetmeid kasutada, mis aitavad viiruse levikut üle riigipiiride ja Eesti sees vähendada. Alati võib eraldi öelda, milline meede on ratsionaalne, milline mitte. Esimeses faasis me olime valinud ühed meetmed. Nüüd ma arvan, et on mõistlik seda rahvusvaheliste lendude mehaanilist loogikat muuta nii, et sõltumata ka suhtelisest viiruse leviku kasvust, nagu me näeme Euroopas, et need meie jaoks eluliinid või sõlmkoridorid, nendesse otseühendused peavad jätkuma.

Mis need oleks?

Täna ma valitsuses tõin esile Amsterdami, Varssavi, Kopenhaageni lende, kindlasti see puudutab ka Saksamaad. Viiruse levik võib-olla ka selline, et selle numbri alla võib ju teoreetiliselt sattuda ka Saksamaa lähiajal. Ühesõnaga me leppisime kokku, et me tuleme selle teema juurde augustis tagasi ja paralleelselt sellega, kui rakendub see uus süsteem, ka avaram testimise võimalus siis me valitsuses vaatame võimalikele lahendustele, et seda süsteemi muuta.

Toimetaja: Aleksander Krjukov

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: