Politsei jätkab Aivar Mäe juhtumi uurimist

{{1598601480000 | amCalendar}}
Foto: Sander Koit/ERR

Kuigi Aivar Mäe teatas neljapäeval Estonia juhi kohalt lahkumise soovist ja temaga lepiti kokku ka ligi 40 000 euro suurune hüvitis, käib politsei menetlus seksuaalse ahistamise paragrahvi alusel edasi.

"Kuna teema on nii delikaatne, siis ohvrite kaitseks ja menetluse tulemuste huvides me praegu rohkem informatsiooni ei avalda," ütles politsei- ja piirivalveameti vanempressiesindaja Marianne Ubaleht ERR-ile.

Siiski ütles Ubaleht, et nad küsivad Estonia usaldusisik Thea Rohtla koostatud ülevaate, kus tunnistusi andsid ligi 20 inimest, ka politseile tutvumiseks.

Ubaleht rääkis, et nad on arvestanud sellega, et avalikkuse huvi teemale on väga suur ja kui neil selgub midagi, mida nad saavad öelda, siis seda nad kindlasti ka teevad.

Rahvusooper Estonia nõukogu kogunes neljapäeval arutama majavälise usaldusisiku raportit rahvusooperi töökeskkonna ja selle probleemide kohta. Raport puudutab täpsemalt Aivar Mäe käitumist ja töötajate etteheiteid.

Usaldusisik Thea Rohtla ütles "Aktuaalsele kaamerale", et tema poole pöördus üle 20 inimese ning räägiti nii Aivar Mäele süüks pandud asjadest kui ka töökeskkonna teemalistest probleemidest.

Estonia nõukogu esimees Ivari Ilja kinnitas pärast nõukogu neljapäevast koosolekut, et Aivar Mäe astus rahvusooper Estonia juhi kohalt tagasi. Mäe saab lahkumihüvitise: kuue kuu palga ehk 39 600 eurot.

Politsei alustas menetlust seksuaalse ahistamise paragrahvi alusel 26. juunil, et selgitada välja sündmuste kulg ja episoodid.

Mäele makstud hüvitis oli osa kokkuleppest

Rahvusooper Estonia nõukogu esimees Ivari Ilja sõnul tulenes osa Mäele makstavast hüvitisest Mäe töölepingust ning osa oli kokkuleppe osa. "See on osa kokkuleppest, see on see, mis võimaldas meil edasi liikuda, mis on taganud selle, et rahvusooper saab edasi liikuda," rääkis Ilja "Aktuaalsele kaamerale".

Ühtlasi teatas nõukogu neljapäeval, et tööõiguse eksperdi läbi viidud raporti sisu ei avalikustata. Usaldusisiku poole pöördus üle 20 inimese nii Mäele süüks pandud asjade kui ka töökeskkonna probleemidega.

Ilja sõnul ei ole raporti mitte avaldamisel seost sõlmitud kokkuleppega. "Selle raporti algne idee ju selles seisneski, et inimesed, kellel on probleeme, saavad anonüümselt neid avaldada ja nende anonüümsus garanteeritakse," sõnas ta.

Ühte Aivar Mäe vastu astunud Estonia teatri endist töötajat esindav vandeadvokaat Maria Mägi-Rohtmets ütleb, et Mäe tagasiastumine on positiivne asjade käik, imestama paneb Mägi-Rohtmetsa aga see, kuidas nõukogu tema lahkumist menetlenud on.

"Kui on ikkagi alles nõukogu enda soovil valminud raport ja kui on käimas väärteomenetlus, mis on otseselt seotud tööülesannete täitmisega juhi poolt, siis mulle tundub, et ühe päevaga otsustada, et lõpetame nüüd hoopiski kokkuleppel ja maksame ka kopsaka hüvitise ei ole väga kvaliteeti märk," rääkis Mägi-Rohtmets.

Mägi-Rohtmetsa sõnul mõjutab nende edasist juriidilist tegevust ka see, millise tulemuseni jõuab oma menetluses politsei, kes on Estonia teatri nõukogult oma käsutusse küsinud ka usaldusisiku raporti. Rohkemat ei soostu politsei hetkeseisuga ohvrite kaitseks ja menetluse tulemuste huvides kommenteerima.

Kultuuriminister: nõukogu on oma otsustes vaba

Kultuuriminister Tõnis Lukas ütles, et avalik-õigusliku asutusena on Rahvusooper Estonia nõukogul õigus määrata mistahes suuruses preemiaid.

"Ilmselt nõukogu liikmed leidsid, et Mäe on piisavalt jõudu panustanud ja viinud Estoniat edasi," rääkis Lukas.

Lukase sõnul on nõukogu on oma ostustes vaba jälgib hoolega, mida politsei uurimine toob. "Nõukogu vaatab tulevikku ja annab hinnangu oma eelnevatele otsustele, võib-olla ka sellele preemia maksmisele hiljem kui on põhjust selle juurde tagasi pöörduda," ütles ta.

Toimetaja: Liisbeth Rats, Barbara Oja

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: