Turu-uuringud: Reformierakonna toetus jäi augustis Keskerakonnale alla

Foto: ERR. Kollaaž: JJ Oidermaa

Turu-uuringute AS-i augustikuine küsitlus tõi ootamatu muutuse erakondade toetusreitingute pingereas - erakondade populaarsusedetabeleid valimistest saadik kindlalt juhtinud Reformierakond jäi toetuselt Keskerakonnale alla.

Keskerakonda toetas Turu-uuringute augustikuises küsitluses 26 protsenti vastanutest, mida on protsendipunkti võrra vähem kui juunis, mil Turu-uuringud viimati erakondade toetust mõõtsid.

Reformierakonna toetus oli Turu-uuringute küsitluses augustis 23 protsenti. Juulis Turu-uuringud küsitlust läbi ei viinud, kuid veel juunis oli suurima opositsioonipartei toetus lausa 33 protsenti.

Turu-uuringute sotsioloog Tõnis Stamberg selgitas toetuse langust sellega, et juunikuine toetus oli Reformierakonnale viimaste aastate kõrgeim, kuid üldiselt on see olnud madalam ja seetõttu pole kukkumine üldises plaanis nii suur. Lisaks tõi ta välja Reformierakonna vähese pildil oleku meedias ning inimeste vähese huvi poliitika vastu suvekuudel.

"Kui ma isiklikus plaanis vaatan, siis ma näen seda, et ega peale Jürgen Ligi ei oskagi välja tuua kedagi Reformierakonnast, kes oleks viimasel ajal sõna võtnud," sõnas Stamberg.

Kolm erakonda üsna koos

Suurima muutuse üles tegi EKRE toetus, mis viimaste kuude 15-16 protsendilt kerkis augustis 20 protsendile. Seega on Turu-uuringute küsitluse järgi Keskerakond, Reformierakond ja EKRE toetuselt üksteisest mitte väga kaugel - toetused vastavalt 26, 23 ja 20 protsenti.

Neljandal-viiendal kohal olid augustis üsna võrdse toetusega Sotsiaaldemokraatlik Erakond ja parlamendiväline Eesti 200 - toetused vastavalt kümme ja üheksa protsenti.

Isamaa toetus oli augustis viis protsenti, mis tõstis nad taas üle valimiskünnise - juunis oli Isamaa toetus Turu-uuringute küsitluses kolm protsenti.

Parlamendivälised Rohelised kogusid kaks protsenti ning Elurikkuse Erakond ühe protsendi toetust. 20. augustil ühinemisest teatanud Elurikkuse Erakonda ja Vabaerakonda mõõdeti veel eraldi, Vabaerakonna toetus jäi aga augustiküsitluses alla protsendi. 

Kolme koalitsioonierakonda toetas augustis kokku 50 protsenti ja kahte opositsiooniparteid 33 protsenti valimiseelistust omavatest kodanikest (juunis vastavalt 46 ja 40 protsenti). Parlamendiväliste erakondade toetus oli augustis kokku 13 protsenti (juunis 11).

Turu-uuringute AS viis üle-eestilise küsitluse läbi 12. kuni 24. augustini. Küsitlusele vastas 1003 inimest, neist 493 oli omnibussi ehk silmast-silma vastajad ning 510 vastas interneti teel. 1000 inimese küsitlemisel ei ületa maksimaalne viga ±3,10 protsenti.

Valimiseelistused eri vastajagruppides

Sugu

Võrreldes naistega on meeste seas enam EKRE toetajaid (meestest 24 ja naistest 15 protsenti), vähem aga Keskerakonna toetajaid (meestest 21 ja naistest 30 protsenti) ning SDE toetajaid (meestest seitse ja naistest 13 protsenti). Ülejäänud erakondade toetus on meeste ja naiste seas augustis võrdne.

Vanus

Alla 50-aastaste seas on jätkuvalt kõige populaarsem erakond Reformierakond (toetab 29 protsenti). 18-34-aastaste vanuserühmas järgneb Reformierakonnale populaarsuselt EKRE ning kolmandal positsioonil on Keskerakond. Vanuserühmas 35-49 on Keskerakonna toetus EKRE omast pisut kõrgem. Üle 50-aastaste seas on jätkuvalt populaarseim Keskerakond.

Rahvus

Eestlaste seas on jätkuvalt toetuselt esikohal Reformierakond (26 protsenti), kellele järgnevad pea võrdse toetusega EKRE (22 protsenti) ja Keskerakond (19 protsenti). Muudest rahvustest valijate seas on jätkuvalt kõrgeim Keskerakonna toetus (58 protsenti).

Haridus

Kõrgharidusega inimesed toetavad kõige sagedamini Reformierakonda (30 protsenti), madalama haridusega inimesed Keskerakonda (29 protsenti). Kõrgharidusega inimeste seas on Keskerakonna ja EKRE toetus keskmisest madalam (vastavalt 18 ja 11 protsenti).

Regioon

Keskerakond on populaarseim erakond Kesk-Eestis (toetus selles regioonis 30 protsenti) ning Tallinnas (29 protsenti), kuigi pealinnas ei jää palju maha ka Reformierakond (25 protsenti). Reformierakond ja Keskerakond on praktiliselt võrdsel pulgal Põhja Eestis, Lõuna-Eestis jagab nendega liidripositsiooni ka EKRE. Lääne-Eestis on populaarseim erakond EKRE. Keskmisest madalam on EKRE toetus Tallinnas (12 protsenti).

Linn/maa

EKRE toetus on kõrgem maapiirkondades (maaelanikest toetab EKRE-t 25 ja linnaelanikest 16 protsenti), Eesti 200 toetus aga linnades (linnaelanikest toetab neid 11 ja maaelanikest viis protsenti). Ülejäänud erakondade toetus maal ja linnas oluliselt ei erine.

Sissetulek

Reformierakonna toetus on jätkuvalt kõrgeim suurima sissetulekuga elanikkonnarühmas, Keskerakonnatoetus aga keskmise või madala sissetulekuga inimeste seas. Ülejäänud erakondade toetus sissetulekurühmade võrdluses selgesuunaliselt ei erine.

Toimetaja: Urmet Kook

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: