Reinsalu: Läti ja Soome on oma otsustustes suveräänsed

Sadamas
Sadamas Autor/allikas: Siim Lõvi /ERR

Kuigi Eesti soovib, et säiliks vaba liikumine nii Läti kui Soomega, tuleb valmis olla selleks, et mõlemad võivad kehtestada Eestile peatselt karantiiniinõude - Läti laupäevast ja Soome järgmisel nädalal.

Eesti on huvitatud Balti mulli säilimisest, kinnitas ERR-ile välisminister Urmas Reinsalu, kuid tõdes, et nii Läti kui Soome on suveräänsed oma riigi territooriumil liikumise üle otsustamisel, misõttu on tõenäoline, et mõlemad riigid kehtestavad Eestile peatselt karantiininõude.

"Me töötame selle nimel, et püüda reformida neid Balti mulli toimimise reegleid," kommenteeris Reinsalu Läti teadet, et Balti mull lõhkeb.

Reinsalu selgitas, et kui nakatunute hulk jätkub Eestis senises mahus, on tõenäoline, et Läti kehtestab Eestile 5. septembri südaööst ehk ööl vastu laupäeva karantiininõude. See kohalduks nii Eesti elanikele, kes lähevad Lätti kui ka lätlastele, kes Eestis käivad ja siis tagasi Lätti pöörduvad.

"Me oleme esitanud Eesti poolt palved, et juhul kui Läti hakkab seda rakendama - mida ta tõenäoliselt teeb -, siis oleks kehtestatud erisused töötajatele, erisused piiriregioonis elavate inimeste liikumisele ja kahtlemata erisused transiidile, et inimesed saaksid lõuna-põhja või põhja-lõuna trassil läbida Lätit, kui nad lähevad Euroopasse või Euroopast tulevad Eestisse," kommenteeris Reinsalu. "Eesti taotleb seda, aga see on Läti riigi suveräänne õigus oma territooriumil liikumise üle otsustada."

Läti valitsus koguneb oma töörühma ettepanekuid arutama reedel kell 15, seejärel peaks selguma otsus Eesti kohta.

Samuti toetab Eesti liikumisvabaduse säilimist Soomega, ilma karantiininõudeta.

"Ma loodan, et meil õnnestub seda maksimaalselt säilitada, kuid ka see otsus on Soome suveräänne otsus oma riigi territooriumil reegleid määrata," rõhutas Reinsalu. "Igal juhul praeguse olukorraga võib olla kindel, et riiki sisenemine nendele inimestele, kes töötavad või kel on mõjuv perekondlik põhjus, kindlasti säilib."

Soome piirangud Eestile võivad kohalduda millalgi järgmisel nädalal.

Lääne-Euroopas, kus puhkustekuu on august, on nakatumisnäitaja kerkinud paari nädalaga kolmekordseks, keskmiselt 16-lt nakatunult 46 nakatununi 100 000 elaniku kohta. EL otsib sobivat mõõdikut ja ühtseid reegleid oma riikide vahel reisimiseks, kuid konsensust ei pruugita leida. Küsimust arutavad reedel EL-i riikide tervishoiuministrid.

Toimetaja: Merilin Pärli

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: