Valitsus pole pensionitõusu katteallikate osas ühel meelel

Foto: Siim Lõvi /ERR

Riigieelarve aruteludel on oluliseks teemaks erakorraline pensionitõus. Pensionite tõstmine on Keskerakonna valimislubadus ja ehkki arutelu alguses numbritest ei räägita, kinnitab sotsiaalminister Tanel Kiik, et rahataotlus selleks on esitatud. Isamaa esimehe Helir-Valdor Seederi sõnul peaks erakorraline pensionitõus sõltuma katteallikatest ehk seda ei tohi teha laenu arvelt.

Iga kümme eurot erakorralist pensionitõusu läheks riigile maksma suurusjärgus 30 miljonit. Sotsiaalminister Tanel Kiik kinnitab, et nii talle kui ka Keskerakonnale on tegemist olulise poliitilise prioriteediga ja ehkki tunnistatakse, et võimalused praeguses kriisis on ahtad, on taotlus pensionite tõstmiseks esitatud, vahendas "Aktuaalne kaamera".

"Me teame seda, et Eesti keskmine pension võrreldes palgaga on Euroopa kontekstis madal. Me teame, et siin on vaja edasi liikuda ja me ühtlasi teame ka seda, et viimaste prognooside valguses nii öelda tavapärane indekseerimine mingit arvestatavat tõusu ei tooks, kuna sotsiaalmaksu on tänavu laekunud vähem," ütles Kiik.

Peaminister Jüri Ratas ütles täna ERR-ile, et penisonitõus võiks ületada vähemalt inflatsiooni, mis on prognoosi järgi 1,4 protsenti. Kiike sõnul tuleks osa pensionitõusu rahast riigikassasse tagasi läbi maksude. Samas tooks pensionite tõstmine kaasa veel ühe lisakulu, mis on teistpidi aga oluline Haigekassale.

"Näiteks maksab riik ka eakate mittetöötavate vanaduspensionäride eest ravikindlustust. Ma arvan, et ka see on tegelikult oluline, et just nimelt haigekassa eelarve ei langeks järgmistel aastatel," ütles Kiik.

Isamaa esimees ja riigikogu aseesimees Helir-Valdor Seeder ütles, et ka nende erakond toetab põhimõtteliselt pensonite tõstmist, ent see sõtlub katteallikatest. Seederi sõnul räägime me pensionite baasosa tõstmisest ja see jääks baasosasse sisse ka järgnevateks aastateks ehk püsivaks kuluks.  

"Kui see ei ole tehtud laenude arvelt ehk kui see ei ole nii öelda jätkusuutlik lahendus, vaid see peab olema jätkusuutlik lahendus, et me saame ka järgnevatel aastatel pensionid välja maksta," ütles Seeder.

Rahandusminister Martin Helme sõnul on erakorraline pensionitõus üks suurtest teemadest täna alanud riigieelarve aruteludel ja kui palju selleks raha võimalik eraldada on, pole veel selge. Küll aga märgib Helme, et see, milliseid kulusid makstakse riigieelarvest laenu arvelt ja milliseid maksutulust, polegi niivõrd oluline.

"Ei ole niimoodi, et meil on laenuraha, millega me maksame üks kolmandik pensionit ja maksuraha, millega me maksame kaks kolmandikku ja siis meil on laenuraha, millega me ehitame teid ja teine laenuraha, millega me ehitame haiglaid," rääkis Helme.

Ehk Helme sõnul on riigieelarves tulude pool ja kui see pole piisavalt suur, et katta jooksvaid kulusid, on vaja laenu juurde võtta. Riigieelarve arutelud jätkuvad valitsuses läbi selle nädala. 

Toimetaja: Barbara Oja

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: