Saarlased koostavad esimest ülesaarelist üldplaneeringut

Foto: ERR

Saarlased koostavad oma esimest ülesaarelist ehk Saaremaa valla üldplaneeringut, mis peaks selgitama, kuidas elu lähema kümne aasta jooksul korraldatakse. Planeeringu esimesele versioonile on tehtud üle 200 muutmisettepaneku.

Üldplaneeringusse kirja pandud ideed käisid 15 arutelul üle Saaremaa ja tulemuseks on 80 kirjalikku ja hulgaliselt aruteludel tekkinud ideed-ettepanekut, vahendas "Aktuaalne kaamera".

Intrigeerivamad teemad Saaremaa lähituleviku kohta ehk enim arutelusid tekitasid just tuulepargid, ehitusvõimalused ja motostaadion.

Plaan eraldada motostaadionile ala Kuressaare linna serva, lennuvälja piirkonda on linnakodanikud ärevaks ajanud.

"Me oleme juba kümme aastat selle vastu võidelnud. See müra ja tolm, mis seal tekib ja sinna sõitmise müra on täiesti vastuvõetamatu," ütles kuressaarlane Andres Tamm.

Abivallavanem Jaan leivategija ütles, et üldplaneering on kompromisside otsimise koht ja kindlasti ei otsita kodanikega konflikte.

"Selle planeeringu koostamisele eelnes ju ideekorje, kus tuli väga palju erinevaid ettepanekuid. Ja sealt tuli ühe ettepanekuna ka motostaadioni rajamine. Ja suure tõenäosusega ongi nii, et seda staadioni sinna ei pruugi tulla. Me vaatame seda piirkonda laiemalt ja see ei pea ilmtingimata linnas olema," selgitas Leivategija.

Ühena vähestest omavalitsustest määratakse uue üldplaneeringuga ära ka see, et nii üksikuid elektrituulikuid kui ka tuuleparke ei tohi enam rajada eluhoonetele lähemale kui üks kilomeeter.

"Üksikuid tuulikuid ükskõik kuhu rajada ei soovi ja planeerimisprotsessi nullist alustada ei soovi. Me soovime üldplaneeringus ära määratleda, kus need alad on ja mis tingimustel. Ja see kriteerium jääb igal juhul, et 1000 meetrit lähimast elamust," selgitas Saaremaa vallaarhitekt Mark Grimitliht.

Veel tahetakse planeeringuga sätestatakse ka see, et privaatsesse metsatukka, küladest eemale väga lihtsalt enam ehitada ei saa. Eelistada tahetakse juba olemasolevaid külade piirkondi.

"Ja ilmselt ongi ka tulevikus nii, et iga maatükk, mis on, ei ole hoonestusõigusega," ütles Leivategija.

Planeeringu kehtestamiseni võidakse jõuda alles aasta pärast. Seni kehtivad veel endiste, praeguseks olematute valdade erinevad 14 üldplaneeringut.

Toimetaja: Merili Nael

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: