Kohus hindab ekspertiisiga Allan Kiili tervislikku seisundit

Foto: Siim Lõvi /ERR

Tallinna Sadama protsessi ühe keskse tegelase, altkäemaksusüüdistusega kohtu all oleva Allan Kiili suhtes, võib kriminaalmenetlus lõppeda tema tervisliku seisundi tõttu. Kohus määras Kiili tervisliku seisundi hindamiseks ekspertiisi, selgitamaks tema võimekust protsessil osaleda. Kiili suhtes menetluse lõpetamisel jätkuks protsess teiste kohtualuste üle.

Allan Kiil, keda süüdistatakse Tallinna Sadama eksjuhina enam, kui kolme ja poole miljoni euro suuruse altkäemaksuga nõustumises, on raskelt haige. Teisipäevasel istungil Harju maakohtus andis selle kohta tunnistusi tema raviarst, vahendas "Aktuaalne kaamera".

Kiili kaitsja Aivar Pilv toob võrdluse tervislikel põhjustel meneltuse lõpetamise Edgar Savisaare suhtes 2018. aastal. Ainult et siin on tema sõnul asi palju konkreetsem ja selgem.

"Delikaatsed isikuandmed ja ma ei saa neid siin kohtusaalist väljapool väga palju avada, aga ma ütlen, et tegemist on siiski raske seisundiga ja objektiivselt, ma rõhutan objektiivselt, kontrollitavate andmetega," lausus Pilv.

Ehk Pilve sõnul ei ole siin mingit küsimust sellest, et Kiil sooviks protsessi takistada või venitada. Riigiprokurör Denis Tšasovskih möönab, et Kiili seisund on raske, ent menetluse lõpetamisega prokurörid koheselt ei nõustunud. Prokuratuuri hinnangul on oluline kontrollida, kas Kiil võiks menetluses jätkata videosilla teel.

"Selliselt on selle aasta maikuust võimalus kaasata süüdistatav kohtumenetlusse olukorras, kus tema toimetamine kohtusse on raskendatud ja ta ei nõustu asja arutamisega ilma tema osavõtuta," ütles Tšasovskih.

Aivar Pilv lisas, et pole ju vahet, kas isik osaleb kohtusaalis kohal olles või läbi audio-videolahenduste. "Oluline on see, mida on välja öeldud raviarstide poolt - milline võib olla sellise protsessi mõju isiku tervisele, ravile ja kuidas see võib pärssida, kahjulikke tagajärgi kaasa tuua," sõnas Pilv.

Ka kohus nägi vajadust täiendavaks ekspertiisiks ja ootab kuni neljapäeva õhtuni menetlusosaliste küsimusi, millele ekspertiis peab vastama. Kui Kiil peaks kohtumenetlusest eemale jääma, et täheda see kohtuasja lõppu.

"Olukorras, kus kohus peaks otsustama, et Allan Kiili suhtes tuleks menetlus lõpetada, jätkuks kohtulik arutelu teiste kohtu all olevate isikute süüküsimustes," rääkis riigiprokurör.

Samuti saab Kiili tsiviilkostjana kaasata Tallinna Sadama poolt esitatud tsiviilhagisse, milles Tallinna Sadam nõuab Kiililt ja teistelt kohtualustelt kokku pea viit miljonit eurot.

Samuti kohtu all oleva teise sadama eksjuhi Ain Kaljuranna kaitsja Paul Keres ütleb, et Kiili suhtes menetluse lõpetamine mõjutaks osalt ka tema klienti.

"Tema kaitsepositsioon seni on rajanenud osaliselt ka sellel, et Allan Kiil, kes on see teine osaline, osaleb samuti menetluses ja esitab ka oma versiooni. Nüüd jääme me siis oma versiooniga siis nii-öelda üksinda, aga midagi katastroofilist see ei ole," ütles Paul Keres.

Mingit tulemust kohtuasjas ei maksa oodata enne järgmise aasta lõppu.

Toimetaja: Aleksander Krjukov

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: