California maastikupõlengutes on hukkunud kaheksa inimest

Ameerika Ühendriikides California osariigis lõõmavates maastikupõlengutes on surma saanud vähemalt kaheksa inimest, teatasid kolmapäeval USA võimuesindajad. Enneolematult suured tulekahjud on puhkenud ka Californiast põhja pool asuvates looderanniku osariikides.

Californias on pidanud kümned tuhanded inimesed oma kodudest lahkuma.

Osariigi põhjaosas asuvas Sierra Nevada rahvuspargis päästeti pühapäeval sõjaväekopteritega paarsada maastikupõlengus tulelõksu jäänud inimest.

San Francisco elanikud vaatasid kolmapäeval kohkumusega põlengusuitsu tõttu oražiks värvunud taevast. Inimeste kirjeldusel oli mõnel pool suitsu tõttu valgust sama vähe, kui öösel. Kõigele lisaks langest taevast tuhka.

"Apokalüptiline. Olen elanud siin 1998. aastast alates ja pole eales midagi sellist näinud," kirjeldas üks linnaelanik suhtlusvõrgustikus Twitter.

"Kui tules olev taevas ei ärata meid kliimamuutusele, siis ei tee seda miski," ütles videojagamiskeskkonnas Youtube tuntud Zack Kornfeld.

Maastikupõlengud ka Oregoni ja Washingtoni osariikides

USA Vaikse ookeani looderannikul Oregoni ja Washingtoni osariigis möllavad maastikupõlengud on hävitanud sadu elamuid ning Reutersi teatel on hävinud viis väikelinna.

Oregoni kuberner Kate Brown nimetas põlenguid ennenägematuteks. Washingtoni osariigi kuberner Jay Inslee ütles, et põlengute tekitatud kahjusid on südantlõhestav vaadata.

Browni sõnul võib olla tegemist tema osariigi ajaloo suurima maastikupõlengu tekitatud hävitustööga. "Tegemist võib olla suurima inimelude ja kinnisvara kahjuga maastikupõlengu tõttu meie osariigi ajaloos," ütles Brown.

Oregonis on põlenguis hukkunud vähemalt kolm inimest, Washingtoni osariigis hukkus väikelaps.

Browni sõnul on mitu kogukonda saanud märkimisväärseid kahjustusi, sajad kodud on hävinud.

Washingtoni osariigi idaosas on põleng teinud maatasa ühe väikelinna, Oregonis jätsid leegid lõksu mitmel pool nii tuletõrjujaid kui kohalikke elanikke.

Põlengud osariigi põhjaosast kuni California piirini sundisid võime sulgema maanteid ning taevas on paiguti suitsuvinest läbipaistmatu. Tuletõrjujatel on raskusi leekide kontrollimisega, kuna tuule kiirus piirkonnas on puhanguti üle 20 meetri sekundis.

Oregoni lääneosas asuvates väikelinnades on võimud andnud elanikele korralduse viivitamatult kodudest lahkuda, mis tähendab, et inimestel on aega vaid mõned minutid oma hädavajalike asjade võtmiseks ja lahkumiseks.

Tuli laastab ulatuslikku maa-ala nii Washingtoni kui Oregoni osariigis, kuhu sedavõrd võimsad maastikupõlengud jõuavad harva, sest Vaikse ookeani loodeosas on jahe ja valdavalt niiske kliima.

Neist lõuna poole jääv California osariik on aga märksa kuivema kliimaga ning seal on maastikupõlengud võrdlemisi tavalised.

Toimetaja: Mait Ots

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: