Paldiski kalajahutehas alustab taas täismahus tööd ({{contentCtrl.commentsTotal}})

Foto: ERR

Eelmisel kevadel leidis keskkonnainspektsioon Paldiski kalajahutehase kalajahu ja -õli valmistamisel tekkivas jääkvees liiga palju orgaanikat, mistõttu jääkvett tuli vedada veepuhastusjaamadesse ega tohtinud lasta merre. Ettevõtte juhi Toomas Kevvai sõnul on jääkveest liigset orgaanikat siduv bakter toimima hakanud ning tehas valmis täismahus tööle hakkama.

Paldiski kalajahutehas võtab ühest uksest kala sisse - kuni 300 tonni päevas -, teisest otsast tuleb välja kalajahu ja kalaõli, vastavalt 6000 ja 3000 tonni hooajal, vahendas "Aktuaalne kaamera".

Kalajahu on looma- ja kalasööt, kalaõli farmaatsia- ja toiduainete tööstuse tooraine.

Üle jääb kala kuumutamisel tekkiv jääkvesi. Eelmisel kevadel selgus, et see on liiga kange merre tagasi laskmiseks. Tõehetk saabub paari päeva pärast, kui jääkvett puhastav bakter näitab, kas suudab jääkveest piisavalt orgaanikat ära süüa, et vesi uuesti merre lasta.

"Esimene eesmärk on see, et toitained jääksid maksimaalselt lõpptoodangusse - peamiselt siis jahusse ja õlisse, et võimalikult vähe läheks koormust reoveejaama. See ongi võtmeküsimus, et reoveejaam oleks võimeline reovee ära töötlema," selgitas Paldiski kalajahutehase tegevjuht Toomas Kevvai.

Reoveejaamas puhastatud vesi läheb vahetiiki ja sealt merre. Praegu on tiik puhas, kuid püügihooaeg algab septembri lõpus ning alles paari päeva pärast selgub, kas sinna lastav vesi on piisavalt puhas, kas bakter saab oma tööga hakkama. Seda näeb muda hulgast, mis on bakteri töö tulemus.

Keskkonnainspektsioon ütles "Aktuaalsele kaamerale", et tuleb proove võtma järgmisel nädalal.

"Muda kasvab, nagu asjatundjad ütlevad. Kasvab päris hästi ja tundub, et see puhastusvõime on meil kohe-kohe käes," ütles Kevvai.

Paldiski kalajahutehas kuulub kalameestele - kalatootjate keskühistule. Konkureerivad tehased asuvad Soomes ja Taanis ja on enamasti sõltumatud äriühingud.

Toimetaja: Merili Nael

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: