Avamise ootel Paldiski kalajahutehas maadleb dokumendisegadusega ({{commentsTotal}})

Foto: Merilin Pärli/ERR

Viimasele minutile jäänud keskkonnalubade menetlemine võib sügiseks plaanitud Paldiski kalajahu tehase avamise määramata ajaks edasi lükata.

Ülemöödunud suvel sai Eesti Kalatootjate Keskühistu Paldiski linnalt ehitusloa ja ligi 12 miljonit eurot maksva kalajahutehase võiks ühistu juhatuse liikme Mart Undresti sõnul sügisel tööle panna.

"Mõne nädala pärast võiks olla sellised mastaapsemad tööd tehtud. Siis jäävad veel mõned olulisemad komponendid, nendeks on eelkõige reoveejaama ehitus ja kogu heitveetrasside ja survekanalisatsiooni süsteem," rääkis Undrest ERR-i raadiouudistele.

Nende rajamiseks on tarvis keskkonnaametilt vee-erikasutusluba, kuid amet ootab veel vajalikke dokumente. Suurem mure on keskkonnaametit tsiteerides tekkinud aga sellest, et "kalajahutehas pole LNG terminal". Nimelt nelja aasta eest kinnitatud detailplaneeringu järgi peaks sel samal maatükil just terminal olema. Küsimusi on palju, alates sellest, kas omavalitsusel oli õigus arendajale ehitusluba anda. Ehk kas rajatis ja tema eesmärk võivad erineda sellest rajatisest, mille jaoks planeering koostati. Rahandusministeeriumi planeeringute osakonna nõunik Külli Siim ütleb, et iseenesest tohib.

"Kui detailplaneeringu alal hakkab toimuma mingi teine tegevus, siis peab olema tagatud see, et ülejäänud osal oleks võimalik seda planeeringut ikkagi ellu viia. Ehk et rajada hooneid ka sellel eesmärgil, mis planeeringuga oli ette nähtud," rääkis Siim.

Tänase Lääne-Harju valla ehitus-, planeeringute ja keskkonnaosakonna juhataja Erki Ruben ütleb, et sellega probleemi pole.

"Terminali rajaja või huvitatud isik on ju see, kes on andnud ala kalajahutehasele kasutada. See oleks ebaloogiline, kui nad annavad enda maa niimoodi ära, et nad enda huvi ei saa realiseerida," kommenteeris Ruben.

Hulga keerulisemad küsimused puudutavad keskkonda. Nimelt ideaalis otsustaks keskkonnaamet selle üle, kas tehase rajamiseks on tarvis keskkonnamõjude strateegilist hindamist ja vajadusel paluks selle hindamise ka läbi viia juba detailplaneeringu koostamise ajal. Kuna see etapp jäi ära, võinuks omavalitsus keskkonnaametilt nõu küsida vähemalt enne ehitusloa andmist. Ehk siis, kui nad said arendajalt kätte Hendrikson & Ko koostatud eeluuringu, mis ütles, et keskkonnamõju strateegilist hindamist tarvis pole.

Keskkonnaameti Põhja regiooni juhataja Jaak Jürgensoni sõnul peavad nemad oma arvamuse andma, kas see koostatud eelhinnang on piisav.

Erki Ruben omakorda selgitas: "Mõistlik on teha hindamine siis, kui on piisavalt lähteandmeid. Ehitusloa taotlemise hetkel neid ei olnud."

Küll aga saatis arendaja keskkonnaametile keskkonna kompleksloa taotluse, mida amet võinuks kohe menetlema hakata. Aga ka seal polnud kõik dokumendid korras ja pealegi polnud amet kuni neljapäeval rahandusministeeriumilt saadud vastuseni kindel, kas kogu ehitusloa protsess ikka on seaduslik. Seda taas tõdemuse pärast, et "kalajahutehas pole LNG terminal". Niisiis ootab kompleksloa menetlus alles ees ja seda, kas enne tehasele rohelise tule andmist on tarvis teha keskkonnamõjude strateegiline hindamine, ei oska veel keegi öelda. Mart Undrest.

"Kui mingil põhjusel peaks nii minema, siis see tähendaks kindlasti, et kõik meie plaanid lükkuvad kuhugi määramata tulevikku edasi. See paneks kogu selle ürituse väga tugeva surve alla. Investeering on suur, kusagil 12 miljonit eurot ja see hõlmab endas kogu Eesti traalisektorit," ütles Undrest.

Kui see lugu nüüd kokku võtta, siis palju segadust ja ajakulu on tekkinud soovist aega kokku hoida. Kusjuures ühtegi reeglit ilmselt rikutud pole.

Toimetaja: Mirjam MäekiviHea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: