Trumpi ja Bideni esimene teledebatt läks kiiresti tuliseks

{{1601437800000 | amCalendar}}
Foto: SCANPIX/Reuters

USA president Donald Trump ja demokraatide presidendikandidaat Joe Biden alustasid teisipäeva õhtul oma esimest valimiste eelset teledebatti, mis läks kiiresti tuliseks, kui osalejad vastastikku süüdistusi loopisid.

Valimisväitlus Clevelandis toimus 35 päeva enne pingelisi presidendivalimisi 3. novembril.

COVID-19 piirangute tõttu ei surunud Trump ja Biden teineteisel kätt.

Esimese debati teemadeks oli mõlema kandidaadi tegevus, ülemkohus, koroonapandeemia, majandus, rassism ja vägivald linnades ja valimised.

Esimene debatt muutus kiiresti tuliseks ja Biden nimetas president Donald Trumpi valetajaks.

"Fakt on see, et kõik, mida ta seni on öelnud, on lihtsalt vale," ütles Biden. "Igaüks teab, et ta on valetaja." "Kuulete seda klouni?" ütles Biden hetk hiljem.

Trump ja Biden segasid väitluse esimestel minutitel teineteist korduvalt, nii et Biden millalgi käratas: "Kas sa jääd vait, mees!"

Trump tegi ka väitluse moderaatori Fox Newsi Chris Wallace'i töö raskeks, rääkides talle peale ja liikudes ühelt teemalt teisele.

Kui Wallace püüdis saada Trumpi vastama tema küsimusele tervishoiu kohta, ütles moderaator presidendile: "Sina väitled temaga, mitte minuga."

Trump pilkas väitluses Bideni saavutusi hariduse vallas. "Sinus ei ole mitte midagi tarka, Joe," sõnas ta.

Erimeelsused ülemkohtu küsimuses ja pandeemiale reageerimises

Väitlejad jäid erimeelt ülemkohtu vakantseks jäänud koha täitmise osas.

Trump ütles, et vabariiklased "võitsid valimised ja seepärast on meil õigus valida" Amy Coney Barrett täitma kohtuniku koht, mis jäi vakantseks pärast Ruth Bader Ginsburgi surma.

Trump lisas, et demokraadid poleks "isegi mõelnud seda mitte teha", kui neile oleks antud võimalus nimetada kohtunik ametisse vaid mõni nädal enne valimisi.

Biden ja demokraadid on kritiseerinud Trumpi otsust nimetada uus kohtunik kiiresti ametisse. Nad on juhtinud tähelepanu asjaolule, et vabariiklased keeldusid kaalumast president Barack Obama valikut pärast Antonin Scalia surma 2016. aastal. Biden seda teisipäevases debatis aga ei maininud.

Ta ütles, et Barrett tundub olema "väga hea isik", kuid et tema ametissenimetamine pärast seda, kui "kümned tuhanded inimesed on juba hääletanud", on murettekitav.

Biden kritiseeris ka Trumpi tegevust koroonapandeemiale reageerimisel.

Bideni sõnul president "ootas ja ootas", kuni viirus jõudis Ameerikasse, ning lisas, et Trumpil pole seniajani tegevusplaani.

Biden kutsus Trumpi tulema välja parteiülese plaaniga inimeste päästmiseks.

Trump vastas talle: "Ma ütlen sulle, Joe, sa poleks kunagi teinud seda tööd, mida meie tegime. Sul pole seda veres."

"Ma tean, kuidas tööd teha," ütles Biden, kes oli kaheksa aastat Barack Obama asepresident.

Trump pilkas ka seda, kuidas Biden kaitsemaski kasutab.

Telekanali CBS küsitluse järgi hindasid 48 protsenti ameeriklastest debati võitjaks Bideni ja 41 protsenti Trumpi. 10 protsenti leidis, et debatt jäi viiki. 83 protsenti leidis, et debati toon oli läbivalt negatiivne ja vaid 17 protsenti, et positiivne.

Vaid kuus protsenti televaatajatest ütles, et nad vaatasid debatti, kuna nad pole veel langetanud otsust kumba kandidaati toetada.

Biden nimetas Trumpi ülesastumist väitlusel rahvuslikuks häbiks

USA demokraatide presidendikandidaat Joe Biden nimetas kolmapäeval oma rivaali, vabariiklasest riigipea Donald Trump salvavat esinemist väitlusel rahvuslikuks häbiks, kuna ta polevat tegelnud ameeriklaste igapäevamuredega ega suutnud valgete ülemvõimu pooldavaid rühmitusi selgesõnaliselt hukka mõista.

"Võib-olla ma ei peaks seda ütlema, kuid Ühendriikide presidendi taoline käitumine – ma arvan, et see on rahvuslik häbi," lausus Biden Ohio osariigis Alliance'is, kus ta viibis osana lühikesest rongituurist läbi Ohio ja sellega piirneva võtmeosariigi Pennsylvania. 

Rääkides Trumpi keeldumisest hukka mõista paremäärmuslik Proud Boys rühmitus, rõhutas Biden, et tema sõnum Proud Boysile ja teistele valgete ülemvõimu ülistajatele on laiali minna. "Me ei ole sellised. Meie kui ameeriklased ei ole sellised," lausus ta.

Toimetaja: Mirjam Mäekivi

Allikas: AFP-AP-BNS

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: