Läti riigieelarve kulud ulatuvad tuleval aastal ligi 11 miljardi euroni

{{1602598380000 | amCalendar}}
Foto: ERR

Läti riigieelarve kulud ulatuvad tuleval aastal 10,8 miljardi euroni, tulusid ootab riik 9,6 miljardit eurot. Eelarve puudujääk on 3,9 protsenti SKP-st.

Keskvalitsuse tulud on prognoosi kohaselt 6,7 miljardit eurot ning kulutused 7,8 miljardit eurot. Käesoleva aastaga võrreldes kerkivad Läti keskvalitsuse kulutused 8,3 protsenti, kirjutab Läti rahvusringhääling.

Sotsiaalkaitse eelarve suureneb tuleval aastal 2020. aastaga võrreldes 6,6 protsenti ehk 195,6 miljoni euro võrra.

2022. aastal plaanib riik eelarve puudujäägiks 2,8 protsenti SKP-st ja 2023. aastal 1,7 protsenti SKP-st.

Ühtlasi plaanib riik ka tõsta tubakatoodete ning ka e-sigareti vedelike aktsiisi. Puu- ja juurviljade käibemaksu hoiab riik siiski viiel protsendil kuni 2023. aasta lõpuni.

Miinimumpalk kerkib tuleva aasta eelarvega praeguselt 430 eurolt 500 euroni ja maksuvaba miinimum pensionäridele 300 eurolt 330 euroni.

Tõuseb meditsiini- ja haridustöötajate palk ning raha eraldatakse avalik-õigusliku televisiooni ja raadio lahkumiseks reklaamiturult. Kasvavad pere- ja lastetoetused.

"Tervishoiuvaldkond saab täiendavalt 183 miljonit eurot. Järgmisel aastal tõuseb ka kõigi pedagoogide töötasu. Eraldi rahaeraldus on kavandatud avalik-õiguslikule meediale, et kompenseerida lahkumist reklaamiturult.See oli juba varem otsustatud," ütles Läti rahandusministri nõunik Ints Dalderis "Aktuaalsele kaamerale".

Uus maks

Sotsiaalmaksumäär väheneb protsendi võrra - see langeb tagasi 34,09 protsendile ehk 2018. aasta tasemeni. Kuid teisest poolaastast lisandub samas valdkonnas ka päris uus maks - kohustuslik sotsiaaltasu vähemalt miinimumpalgalt kõigile töötajaile.

"Sarnaselt Eestile saab Lätis olema kohustuslik sotsiaalmaks vähemalt miinimumpalgalt kõigile töötavaile inimestele. Seda meil seni ei olnud. Sestap tulevad ka mikroettevõtete ja teistes tavapärasest erinevates maksusüsteemides suured muudatused. Miinumpalk on tuleval aastal 500 eurot kuus ja kohustuslik sotsiaalmaks on sellelt 170 eurot kuus," selgitas Dalderis.

Koroonaaeg näitab, et seda maksu on väga vaja, sest sellest sõltuvad toetused.

"Näeme, et paljud neist, kes töötavad, maksavad väga vähe sotsiaalmaksu ja nende sotsiaalne kindlustatus on peaaegu olematu. Seetõttu on nad ka praegusel kriisiajal saanud väga vähe toetust," ütles Dalderis.

Lätis plaaniti ka nn vanade autode registreerimistasu, kuid praegu lükati see edasi. See omakorda tähendab, et uusi reisironge ei saa lõunanaabrid veel nii pea.

Toimetaja: Barbara Oja, Ragnar Kond, Merili Nael

Allikas: ERR/LSM

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: