Ehitusettevõtted küsivad riigilt suuremaid investeeringuid

Ehitus.
Ehitus. Autor/allikas: Siim Lõvi /ERR

Ehitusettevõtjate liit ja ehitusmaterjalide tootjate liit pöördusid valitsuse ja riigikogu poole, et paluda 2021. aasta riigieelarvest ehitussektorisse senisest suuremaid investeeringuid. Liidud tõid välja, et majanduslangusega kukuvad ära erainvesteeringud ja seetõttu on riigipoolne panus hädavajalik.

Liitude teatel ei ole tuleva aasta riigieelarves ettenähtud investeeringud majanduse taaskäivitamiseks piisavad. Nad toovad välja, et eratellimused vähenevad sel ja järgmisel aastal vähemalt 50 protsenti.

"Riigi eelarvestrateegia 2021-2024 (RES) kohaselt planeeritakse aastaks 2021 investeeringuid kokku 1,04 miljardit eurot, kuid ehitussektori jätkusuutlikkuse tagamiseks vajalik riiklike investeeringute maht 2021. aastal peab olema ca 1,4-1,5 miljardit eurot ja vähemalt samas suurusjärgus ka järgnevatel aastatel," seisab pöördumises.

Liitude sõnul on nad alates koroonaviiruse pandeemia algusest pidevalt võimukandjate poole pöördunud, et ehitussektorit hoitaks töös ning sinna tehtaks riiklike investeeringuid.

"Kahjuks peame pettumusega tõdema, et 2021. aasta riigieelarvesse kavandatud investeeringud varasemalt väljendatud mõistmist mingil viisil ei peegelda," kirjutavad liidud.

Pöördumises seisab, et suurem osa 2021. eelarvesse kavandatud ehitusinvesteeringutest on ette nähtud juba varasemates riigi eelarvestrateegiates, näiteks läheb raha Rail Balticu arenduseks.

Lisaks on eelarves sellised investeeringud, mis suurendavad 2021. aastal investeeringute mahtu seetõttu, et nende maht ei ole sel aastal realiseerunud ja lükkub järgmisesse aastasse.

"Seega ei ole riik sisuliselt kavandanud täiendavaid investee­ringuid, mis kompenseeriksid erasektori tellimuste drastilist vähenemist lähi­aastatel," seisab kirjas.

Muu hulgas toovad ehitusvaldkonna esindajad välja, et panus ehitussektorisse on omakorda panus maksutulu suurenemisse, tööhõive suurendamisse, teistesse sektoritesse ning ehitussektori on majanduse mootor.

"Riigi roll, vastutus ja võimalus on investeeringuid kasvatada ja tagada seeläbi ühiskonna kiirem väljumine meid tabanud majanduskriisist," võtavad liidud oma pöördumise kokku.

Toimetaja: Grete-Liina Roosve

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: