Uuring: viiendik inimestest võtab II pensionisamba raha välja

Raha.
Raha. Autor/allikas: Siim Lõvi /ERR

Kantar Emori pensionireformi seire oktoobrikuised tulemused näitavad, et 51 protsendil II sambaga liitunutest on kavatsus sellega jätkata. 21 protsenti vastajatest plaanib kogutud raha välja võtta.

 

Peamiselt kasutaksid raha välja võtjad II samba raha laenude tagasimaksmiseks, aga ka koduga seotud kulutusteks, näiteks remondiks.

Agregeeritud andmed, mis sisaldavad üle 8100 II sambaga liitunu arvamust, näitavad, et II sambaga jätkamist pooldavad rohkem noored, suurema sissetulekuga ja kõrgema haridusega elanikud. Erinevused sihtrühmade vahel on väga suured, näiteks alg- või põhiharidusega vastajate seas on II sambaga jätkajaid vaid umbes kolmandik vastajatest.

Kantar Emori käitumisteaduste juhteksperdi Heidi Reinsoni sõnul tuleb andmete tõlgendamisel arvesse võtta seda, et otsus puudutab tulevikku ja inimesed võivad oma käitumise ennustamisel olla liiga optimistlikud. Umbes viiendik inimestest on endiselt äraootaval seisukohal ja ei ole oma seisukohta veel kujundanud.

"Küsitlus toimus vahetult enne riigikohtu otsust, lähikuudel näeme, kuidas seaduse jõustumine ja ka rakendusliku poole täpsustused inimeste seisukohti kujundavad. Alahinnata ei tasu ka konteksti mõju, sest kindlasti hakkavad erinevad ettevõtted inimeste pensionirahale nii-öelda jahti pidama," ütles Reinson.

Kantar Emor on mõõtnud elanike hoiakuid II pensionisamba suhtes alates eelmise aasta detsembrist iga kuu. Teise sambaga jätkamist pooldavate elanike hulk pole selle aja jooksul oluliselt muutunud – olles pidevalt 50 protsendi lähedal.

Oktoobrikuine küsitlustöö toimus 8.–14.10.20 veebiintervjuudena ja uuringus osales 1026 Eesti elanikku vanuses 18–74 aastat.

Toimetaja: Huko Aaspõllu

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: