Kõikide Balti riikide eelarved on tuleval aastal puudujäägis

Eesti, Läti ja Leedu lipud.
Eesti, Läti ja Leedu lipud. Autor/allikas: Siim Lõvi /ERR

Kolme Balti riigi eelarved olid juba tänavu väikese miinusega, koroonapandeemiast alguse saanud majanduskriisis on kõikide riikide eelarved planeeritud tavapärasest suurema puudujäägiga. Balti riikide suurim eelarvepuudujääk on plaanitud Eestil, väikseim Lätil.

Eesti riigieelarve kulutuste maht on kokku veidi alla 13 miljardit eurot ja tulude maht üle 11 miljardi euro. Puudujääk on tuleval aastal 6,7 protsenti sisemajanduse koguproduktist (SKP). Riigieelarvest moodustab laenuraha 2,4 miljardit eurot.

Pension tõuseb Eestis järgmisel aastal keskeltläbi 20 eurot. Keskmine vanaduspension tõuseb 544 euroni ning kokku kulub pensionitõusuks järgmisel aastal 49,4 miljonit eurot.

Kuigi valitsussektori võlakoormus tuleval aastal kasvab, jääb see siiski Euroopa Liidu madalaimaks. Riigi võlakoormus on tuleval aastal 6,6 miljardit eurot ehk 23,6 protsenti SKP-st.

Läti tõstab miinimumpalka ja maksuvaba pensioni miinimumi

Läti riigieelarve kulud ulatuvad tuleval aastal 10,8 miljardi euroni, tulusid ootab riik 9,6 miljardit eurot. Eelarve puudujääk on 3,9 protsenti SKP-st.

Keskvalitsuse tulud on prognoosi kohaselt 6,7 miljardit eurot ning kulutused 7,8 miljardit eurot. Käesoleval aastaga võrreldes kerkivad Läti keskvalitsuse kulutused 8,3 protsenti, kirjutas Läti rahvusringhääling.

2021. aastal suureneb sotsiaalkaitse eelarve tänavusega võrreldes 6,6 protsenti.

Sotsiaalkaitse eelarve suureneb tuleval aastal 2020. aastaga võrreldes 6,6 protsenti ehk 195,6 miljoni euro võrra.

Miinimumpalk kerkib tuleva aasta eelarvega praeguselt 430 eurolt 500 eurole ja maksuvaba miinimum pensionäridele 300 eurolt 330 eurole.

Leedu tõstab miinimumpalka, pensioneid ja lastetoetust

Teisipäeval esitas ka Leedu valitsus seimile riigi tuleva aasta eelarve, milles on planeeritud keskvalitsuse eelarvepuudujäägiks viis protsenti SKP-st.

Rahandusminister Vilius Sapoka ütles, et eelarve ja ka Euroopa Liidu rahastus on samal tasemel käesoleva aasta lõpliku olukorraga, vahendas BNS.

Analüütikute hinnangul annab 2021. aasta eelarve Leedule võimaluse kujundada majandus ümber ja kindlustada potentsiaal tulevasele kasvule, samas võib sellega kaasneda risk majanduse ülekuumenemiseks ja inflatsiooni kiirenemiseks, kui vahendeid ei suunata õigetesse valdkondadesse.

Valitsus plaanib tõsta ka miinimumpalka praeguselt 607 eurolt 642 eurole ja tõsta lastetoetust 60 eurolt 70 eurole. Pensionid kasvavad ligikaudu seitse protsenti.

Riigieelarve tulude maht on ligikaudu 11,4 miljardit eurot, mis on 1,3 protsenti vähem kui tänavu. Kulud kasvavad aga 21,2 protsenti 15,49 miljardi euroni.

Eelarve puudujäägiks prognoositakse 4,1 miljardit eurot, mis on 2,9 miljardit rohkem kui käesolevaks aastaks prognoositud 1,25 miljardit eurot.

Riigieelarvet arutab peagi ametist lahkuv parlament, aga kinnitab enne jõulupühi juba uus parlamendikoosseis.

Toimetaja: Barbara Oja

Allikas: LSM, BNS

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: