Valitsus jätkab üksmeele otsimist neljapäeval

Foto: Siim Lõvi /ERR

Valitsuskriis kolmapäevase päeva jooksul kriisile lahendust ei leidnud ning jätkavad arutelusid neljapäeval. Üks suuremaid küsimusi koalitsiooni kestmisel on jätkuvalt abieluteemalise rahvahääletuse korraldamine.

Valitsuse kommunikatsioonibüroo teatel jääb neljapäeval ära ka valitsuse pressikonverents.

"Koalitsioonierakondade esimehed jätkavad neljapäeval arutelusid poliitilise olukorra üle," seisis teates.

Isamaa esimees Helir-Valdor Seeder ütles pärast kolmapäevast kohtumist "Aktuaalsele kaamerale", et arutluse all olid usalduse, koostöö ja väärtusküsimused. "Aga me ei arutanud detailselt ei seaduseelnõusid ega rahvahääletuse konkreetseid detaile," lausus Seeder.

"Me leppisime kokku, et me homme saame uuesti kokku ja püüame leida selle ühise koostöövaimu, kuidas edasi minna. Täna oli arutelu toon väga konstruktiivne ja mina julgen küll prognoosida, et me suudame selle usaldusliku vahekorra kolme osapoole vahel ka taastada," rääkis Seeder.

EKRE esimees, rahandusminister Martin Helme ütles ETV saates "Esimene stuudio", et koalitsioonipartnerid vaatasid üle kuristiku ääre ja astusid sammu tagasi.

Sotsiaalminister Tanel Kiik (KE) ütles samas saates, et kui abielureferendumit on üldse võimalik korraldada, siis tuleb seda teha tsiviliseeritult.

Enne kolmapäevaõhtust koosolekut

"See sai alguse sellest intervjuust, täna me oleme jõudnud väga keerulisse olukorda. Ma ei saa öelda, et see on nagu surnud punkt. Kas see õnnestub lahendada või mitte, mul selleks vastust ei ole, aga ma saan öelda, et ma selle nimel tegutsen veel," kommenteeris "Aktuaalsele kaamerale" peaminister Jüri Ratas (KE) enne kolmapäevast koosolekut.

Rahandusminister Martin Helme (EKRE) ütles, et abieluteemaline rahvaküsitlus on EKRE jaoks koalitsioonileppe väga tähtis punkt.

"Me arvame, et sellest taganemine tähendab, et see koalitsioonilepe on üldse lakanud toimimast. Ma arvan, et täna ei ole ühtegi erakonda, kes ütleks, et nad ei ole nõus, et koalitsioonilepet tuleks täita," sõnas Helme.

Isamaa juht Helir-Valdor Seeder ütles, et tema hinnangul oleks koalitsiooni koos püsimine hetkel kõige mõistlikum variant.

"Meil on ühised koalitsioonilepingu kokkulepitud eesmärgid, mida me tahame ellu viia ja kui meie neid ellu ei vii, siis sellisel kujul mingi teine koalitsioon neid ju ka ellu ei vii. Siis tulevad alternatiivsed lahendused, alternatiivsed eesmärgid, teised koalitsioonid. Kas see on lahendus, aga kas see on parem lahendus kõigile osapooltele? Nii et kõik need asjad tuleb kainelt läbi kaaluda ja siis langetada otsus ja siis leida, et võib-olla praegu hetkel koos edasi minna on kõige mõistlikum," lausus Seeder.

Reformierakonna esimees Kaja Kallas märkis, et väga raske on näha, kuidas sellistes olulistes väärtusküsimuste lahknemises pooled saavad kokku leppida.

"Tegelikult ei kao kuhugi vähemuste vaenamine, ei kao kuhugi see, et osasid inimgruppe rünnatakse, ei kao kuhugi see, et üks valitsuspartei põhiseaduses sätestatud printsiipe millekski ei pea. Reformierakond on ulatanud käe, et teha teistsugune valitsus ilma EKRE-ta," sõnas Kallas.

Sotside juht Indrek Saar ütles, et Keskerakonna ja Isamaa kohustus on ära hoida
abieluteemaline rahvaküsitlus.

"Loodan, et kõigest sellest, mida me oleme viimastel päevadel kuulnud ja see, kuidas puust ja punaseks EKRE juhid on teinud selle, mida nad taotlevad selle n-ö abielureferendumiga... Et see annab valitsuse teistele osapooltele selge arusaama sellest, et nende kohustus on ära hoida selline ühiskonda lõhestav referendum," rääkis Saar.

Toimetaja: Aleksander Krjukov

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: