Joe Biden valiti USA presidendiks

{{1604766600000 | amCalendar}}
Foto: SCANPIX/REUTERS

CNN-i, BBC ja uudisteagentuur AP andmetel on Joe Biden võitnud USA presidendivalimised.

Biden kogus üldvõiduks vajaliku häälte arvu Pennsylvanias. Võit Pennsylvanias annab Bidenile juurde 20 valjameest, mis tähendab, et kokku on Bidenil enam kui võiduks vajamineva 270 valijamehe hääle, teatasid CNN ja AP.

CNN-i ja AP andmeid kinnitas ka BBC, kes teatas, et Biden on kogunud 273 valijamehe hääle. AP andmetel, kes on Bideni võitjaks märkinud ka Arizonas, on Bidenil valijamehi nüüd 284.

AP teatas lisaks, et Biden võitis ka Nevada osariigis, mis tõstab Bideni valijameeste arvu 290-ni. AP andmeid kinnitasid hiljem ka BBC ja CNN.

Biden sai võidust teada oma kodus Delaware`is ning ta astub veel laupäeva jooksul rahva ette, teatas CNN. Bideni kampaaniameekond teatas, et Biden astub rahva ette Delaware`i osariigis Wilmingtonis kell 8 õhtul kohaliku aja järgi, see on Eesti aja järgi kell 3 ööl vastu pühapäeva. Koos Bideniga astub üles ka Kamala Harris.

Biden teatas pärast valimisvõidu teadet tehtud avalduses, et aeg on jätta selja taha viha ja karm retoorika ning ühineda üheks rahvaks.

"Ma võtan au ja alandlikkusega vastu Ameerika rahva poolt mulle ja asepresidendiks valitud Harrisele antud usalduse. Ületades enneolematud takistused, tuli rekordarv ameeriklasi hääletama. Tõestades, et demokraatia tuksub sügaval Ameerika südames," kirjutas Biden.

"Nüüd, kui kampaania on läbi, on aeg jätta selja taha viha ja karm retoorika ning ühineda rahvana. Aeg on Ameerikal ühineda. Ja paraneda. Me oleme Ameerika Ühendriigid. Ja ei ole midagi, millega me hakkama ei saaks, kui me teeme seda koos," ütles Biden.

Asepresidendina ametisse astuv Kamala Harris teatas sotsiaalmeedias, et need valimised näitasid, milline on Ameerika tegelik vaim ja tahe selle eest võidelda. "Palju tööd seisab ees. Alustame nüüd," ütles Harris.

Biden astub ametisse järgmise aasta 20. jaanuaril. Asepresidendiks saab Kamala Harris, kes on USA ajaloos esimene naissoost ja esimene mustanahaline asepresident.

Trumpist sai esimene ametisolev USA president alates 1992. aastast, keda ei valitud ametisse tagasi. Toona kaotas valimised George H.W. Bush.

Obama: Bidenit ootavad enneolematud raskused

Endine USA president Barack Obama teatas oma avalduses, et tal on väga uhke tunne soovida õnne järgmisele presidendile Joe Bidenile ja tema abikaasale.

"Me oleme õnnega koos, et Joe Biden sobib presidendils suurepäraselt ja käitub vastavalt juba praegu. Sest et kui ta jaanuaris astub Valgesse Majja, ootavad teda ees erakordsed raskused, mida pole olnud ühelgi USA presidendil: märatsev pandeemia, ebavõrdsed majandus ja õigussüsteem, demokraatia, mis on ohus, ning kliimaprobleemid," kirjutas Obama sotsiaalmeedias.

Endine president Bill Clinton ütles, et Ameerika on rääkinud ja demokraatia võitnud. "Nüüd on meil valitud president ja asepresident, kes teenivad meid kõiki ja ühendavad meid," märkis Clinton.

Aastal 2016 presidendivalimistel Trumpile kaotanud Hillary Clinton nimetas Bideni ja Harrise võitu ajalooliseks.

Toimetaja: Marko Tooming

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: