"Suud puhtaks": täiskasvanuid õppima innustavad isiklikud lood

{{1605013560000 | amCalendar}}
Foto: Kairit Leibold/ERR

Täiskasvanu koolipingis ei ole Eestis täna enam haruldane nähtus. Siiski on kõikide inimeste elukestev õpe endiselt pigem loosung paberil kui uhke reaalsus. Mis meelitaks täiskasvanuid uuesti koolipinki ning mis takistab meil täna ennast täiendamast? Mis on aastates õppija väljakutsed ja miks tullakse vahel kooli lausa salaja, uuris teisipäevane otsesaade "Suud puhtaks".

Põhjuseid, miks otsustatakse pooleliolev haridustee uuesti ette võtta või teha täielik kannapööre senises karjääris, on loomulikult erinevaid. Paljudel inimestel tuleb senised karjäärivalikud ümber mõelda ning kohaneda uue reaalsusega just koroonaviirusest muserdatud majanduse tõttu. Aga viiruse levikust ja tagajärgedest tekkinud sundolukord, koondamised ja palgakärped ei ole ainus põhjus, miks tänapäeval koolitee uuesti jalge alla võetakse.

Kevadine kodus olemise ja isolatsiooniaeg on paljudele inimestele andnud võimaluse praeguste valikute üle põhjalikumalt järele mõelda ja seada uusi unistusi ning eesmärke. Nii ongi täitmist ootavad unistused lükanud aina enam inimesi täiskasvanuõppesse, täiend- ja ümberõppesse ning pannud karjäärieesmärke sootuks diametraalselt pöörama.

Kuidas jõuda koolipinki? Mille poolest erineb täiskasvanud õppija noorest ja kuidas jõuda nende teadmisteni, mille pärast kooli on tuldud?

Saates osalesid ansamblist Laine tuntud muusik Merle Lilje, kes koroonast räsitud vanalinnas käsitööpoe pidamiseks end pidevalt täiendanud on, ja raadiosaatejuht ning praegune Tallinna Tehnikaülikooli tudeng Kristjan Hirmo. Oma juurde- ja ümberõppimise lugusid jagab ka endine korvpallur ja praegu kokana töötav Janar Soo, kes õpib juurde toitumisnõustaja ametit. Lisaks räägivad kaasa ka Tallinna Vanalinna Täiskasvanute Gümnaasiumi direktor Robert Ossipov, karjäärinõustaja Lemme-Getter Bogatkin ja Tartu Ülikooli kõrgkoolipedagoogika lektor Mari Karm.

Saates jagas oma haridustee katkemise ja taasalustamise lugu ka Rain, kes astus tööellu vaid seitsme klassi haridusega. Enesetäiendamine ja koolitee jätkamine näisid vajalikuna, kuid Raini hoidis tagasi valehäbi enda tööandja ja lähedaste ees. Teiste teadmata omandas Rain edukalt põhi- ja keskhariduse ning jätkas haridusteed rakenduskõrgkoolis. Nüüdseks on Rain Tallinna Tehnikaülikooli uhke magistrant ning edukas objektijuht ehitusvaldkonnas.

 

 

Toimetaja: Mirjam Mäekivi

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: