Vabariiklased säilitasid olulise senatikoha

Senaator Thom Tillis
Senaator Thom Tillis Autor/allikas: SCANPIX/AP

USA vabariiklased säilitasid teisipäeval pärast tasavägist heitlust Põhja-Carolinas koha senatis, andes järjekordse hoobi Joe Bideni demokraatide soovile saada see koda oma kontrolli alla.

Vabariiklasest senaator Thom Tillis tagas tagasivalimise pärast seda, kui tema demokraadist oponent Cal Cunningham oli oma kaotust tunnistanud. 

Cunningham ütles oma avalduses, et helistas Tillisele, et teda õnnitleda, kuigi lõplikke 3. novembri valimiste tulemusi ei ole veel avalikustatud. 

"Valijad on rääkinud ja ma austan nende valikut," märkis ta. 

Vabariiklastel on nüüd sajaliikmelises senatis 49 kohta demokraatide 48 vastu. 

Kõik silmad pöörduvad nüüd 5. jaanuari kahe koha kordusvalimistele Georgia osariigis, mis ilmselt otsustab, kumb erakond senati üle kontrolli saab.  

Viigi korral saab selle murdjaks senati reeglite kohaselt asepresident Kamala Harris. 

Kolmas täitmata koht – Alaska oma – on veel lahtine, kuid vabariiklasest senaator Dan Sullivan on seal praegu juhtimas.  

Senatil on lisaks seaduste vastuvõtmisele ulatuslikud volitused, nagu valitsusliikmete ja ülemkohtu liikmete ametissekinnitamine. 

Demokraadid säilitavad valimiste järel kontrolli esindajatekoja üle. 

Lõhestunud kongress paneb proovile valitud presidendi Bideni läbirääkimisoskused ja kogemused senatiga, kus ta teenis 36 aastat enne, kui sai Barack Obama asepresidendiks.

Allikas: AFP-BNS

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: