Tänavu sünnib Eestis uus tuuleelektri tootmise rekord

Foto: ERR

Sel aastal sünnib uus tuuleelektri tootmise rekord ning tänavune toetusraha on juba otsas, detsembris toodetakse tuuleenergiat ilma toetuseta.

Tuuleenergia tootmisele makstakse taastuvenergia toetust kuni 600 gigavatt-tunni täitumiseni ehk maksimaalselt 32 miljonit eurot. See piir on tänaseks täitunud.

Selline olukord, et raha saab otsa enne aasta lõppu, oli viimati aastal 2015, kui aasta viimasel nädalal tuli tuuleenergiat toota ilma toetuseta.

Balti riikide suurim tuuleenergia tootja on Eesti Energia kontserni kuuluv Enefit Green, mis oli oktoobri lõpuks tootnud Eestis 542 gigavatt-tundi tuuleenergiat, mida on 24 protsenti enam kui mullu. Leedus tootis Enefit 372 gigavatt-tundi tuuleenergiat, ehk kolm protsenti mullusest enam.

Mida rohkem on vanas toetusskeemis sees tuuleparke, seda rohkem saab tarbija ühe toetuseuro eest taastuvenergiat.

"Ka elektritarbija maksukoormus seeläbi ei kasva, sest 32 miljoni euro lagi on ees," rääkis Enefit Greeni juhatuse esimees Aavo Kärmas. "Ideaalis võiks meie taastuvenergia turg olla muidugi toetuste vaba – sinna suunas me liigumegi. Enne on vaja aga turg korda saada, sest tänaseni pole Baltikumis rajatud mitte ühtegi tuuleparki ilma toetusteta."

Tuuleenergia on ainus taastuvenergia tootmisliik, mille toetuse kogusumma maksimaalne maht aastas on fikseeritud. Teiste tootmisviiside, nagu päikeseenergia ja biomassi puhul pole konkreetset maksimaalset toetuspiiri ette nähtud.

Toetusi välja maksev süsteemioperaator Elering teatas käesoleva nädala esmaspäeval, et taastuvenergia toetusteks kulub 2021. aastal prognoosi järgi kokku 90,1 miljonit eurot ning tõhusa koostootmise režiimil toodetud elektri toetusteks 3,9 miljonit eurot.

Taastuvenergia toetustest läheb prognoosi kohaselt pea pool ehk 47 protsenti biomassil töötavatele koostootmisjaamadele. Tuulest toodetud taastuvelekter saab eeldatavalt 32 protsenti toetustest ning päikeseenergia tootjad 18 protsenti. Ülejäänud toetus jaguneb biogaasijaamade ja hüdrojaamade vahel.

Toimetaja: Barbara Oja

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: