USA uus kaitse-eelarve vaidlustab Trumpi Saksamaa vägede väljaviimise

USA sõdurid
USA sõdurid Autor/allikas: SANPIX/REUTERS

USA seaduseandjad avaldasid sellel neljapäeval viimase versiooni järgmise aasta kaitse-eelarve kavandist, mis võib nurjata president Donald Trumpi plaani viia Saksamaalt välja ligi 12 000 USA sõjaväelast. Trump on ähvardanud eelarve vetostada.

Uus Ameerika Ühendriikide kaitse-eelarve seadus ütleb, et kaitseminister peab esitama vägede väljaviimise kavandi kongressile, kus seda tuleb 120 päeva analüüsida. Tähtaeg vägede väljaviimiseks on 15. jaanuar, viis päeva enne Trumpi lahkumist presidendiametist, teatas Deutsche Welle.

Trumpi plaani kohaselt lahkub järgmisel aastal Saksamaalt 36 000 USA sõdurist ligi 12 000.

2021. aasta kaitse-eelarve viimane kavand muudab raskemaks ka Trumpi plaani vähendada vägesid Afganistanis ja Lõuna-Koreas.

Viimases kaitse-eelarve seaduses tahetakse kehtestada sanktsioonid Türgile, kes soetas Venemaalt õhutõrje kompleksi S-400. Eelnõu nõuab edaspidi ka USA  relvajõududelt ja föderaalagentidelt enda ja oma asutuste tuvastamist

Kaitse-eelarve kavand koostati demokraatide ja vabariiklaste parteideülese kompromissina, läbirääkimised kestsid mitu kuud.

Trump on ähvardanud viimase kaitse-eelarve vetostada kahel põhjusel. Ta on vastu USA konföderatsiooni kindralite järgi kutsutavatele USA sõjaväebaaside ümbernimetamisele ja nõuab suuremaid regulatsioone interneti ettevõtele.

Järgmise aasta USA kaitse-eelarve suuruseks plaanitakse 608 miljardit eurot (740 miljardit dollarit).

Toimetaja: Karl Kivil

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: