Riigikokku minekuga astus Imre Sooäär ebakindlasse tulevikku

Imre Sooääre astumine riigikogu liikme ametisse
Imre Sooääre astumine riigikogu liikme ametisse Autor/allikas: Priit Mürk/ERR

Välisministeeriumi kindlalt ametnikutöölt riigikogu liikmeks läinud Imre Sooäär võttis suure riski – kui valitsus peaks vahetuma või mingil muul põhjusel naasevad parlamenti praegune peaminister Jüri Ratas või riigihalduse minister Anneli Ott, tuleb Sooäärel lahkuda Toompealt vähemalt alguses ei kuhugi.

Keskerakonna nimekirjas 2019. aasta parlamendivalimistel parteituna kandideerinud ja 349 häält saanud Sooäär pääses riigikogusse nüüd asendusliikmena, sest  Keskerakonna kunagine finantsjuht Kalev Kallo jäi nn Savisaare protsessil lõplikult süüdi korruptsioonikuritegudele kaasa aitamises. Jõustunud kohtuotsus lõpetas Kallo riigikogu liikme volitused.

"Põhimõte on see, et asendusliikmeid ei määrata kellelegi personaalselt. Alati lahkub viimasena asendusliikmete nimekirja alusel riigikokku saanud liige," selgitas riigi valimisteenistuse pressinõunik Kristi Sobak.

Üleriigilise asendusega on kaks keskerakondlastest ministrit: Jüri Ratas ja Anneli Ott. Nende Riigikokku naasmisel peavad parlamendist lahkuma Andrei Korobeinik ja Imre Sooäär.

Ent kuna Sooäär sai riigikokku pärast Korobeinikut, ehk viimasena, siis peab tema lahkuma esimesena.

Kui Sooäär soovib tagasi pöörduda välisministeeriumi, kus viimati töötas, peab ta sinna uuesti kandideerima, sest töökohta talle niisama ei hoita.

Ise põhjendas ta enda otsust loobuda turvalisest ametnikukohast parlamendiliikme ebakindla ameti vastu esmaspäevases emotsionaalses sõnavõtus, mis eelnes riigikogu liikme vande andmisele.

"Eesti riigi huvid on mulle tähtsamad, kui isiklikud huvid," ütles ta. "Tulen siia sellel pimedal ajal oma valgust ja armastust tooma, nii palju, kui seda õnnestub teie südametesse ja erinevatesse seadustesse tähetolmuna külvata."

Toimetaja: Toomas Sildam

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: