Sooäär: erakonnad võiks abielureferendumi hääletused vabaks anda

Foto: Priit Mürk/ERR

Riigikogu erakonnad võiks abielureferendumi teema hääletused oma liikmetele vabaks anda, et saadikud saaks hääletada vastavalt oma südametunnistusele, ütles Keskerakonna nimekirjas asendusliikmena riigikokku saanud parteitu Imre Sooäär.

Riigikogu ei ole saanud rahvalt mandaati, et panna see küsimus rahvahääletusele, sest ühegi erakonna valimisprogrammis seda küsimust ei olnud, tõdes Sooäär teisipäeval "Vikerhommikus". "Ei olnud sellist ettepanekut, ka mitte EKRE-l!" rõhutas ta.

"Seega seda niimoodi teha ei saa. Seda saaks teha ainult vaba hääletusega. Kuna sellist mandaati antud ei ole, siis peaksid kõik erakonnad laskma oma hääletuse vabaks ja iga inimene saalis hääletab vastavalt oma südametunnistusele. Siis ei ole rahva käest mandaati vaja küsida," rääkis Sooäär.

Ta selgitas, et sama moodi toimiti kooseluseaduse vastuvõtmisel, kus nii esimesel, teisel kui kolmandal lugemisel oli hääletus vaba. "Iga riigikogu liige võis hääletada täpselt oma südametunnistuste järgi, nii nagu tahtis. Ei olnud mingit riigikogust üle sõitmist, sest hääletus oli vaba," rääkis Sooäär.

"Kui riigikogu laseb selle hääletuse vabaks, siis mina olen nõus toetama," kinnitas ta.

Lisaks rääkis Sooäär, et tema hinnangul ei ole praegu rahvahääletuse küsimus õige, kuna ei-poole võitmisel ei ole näha sellel mingeid järelmeid, küll aga jah-häälte ülekaalu korral. Kui rahvahääletusel võidab ei-pool, võiks vastu võtta kooseluseaduse rakendusaktid, kuna see võimaldaks anda kindlustunde ka sadadele tuhandetele vaba-abielus elavatele inimestele, märkis ta.

Samuti tegi Sooäär ettepaneku, et rahvahääletuse võiks lükata hilisemaks ning see võiks toimuda pärast järgmise aasta sügisel toimuvaid kohalike omavalitsuste valimisi.

Keskerakonna nimekirjas riigikogu valimistel kandideerinud, kuid erakonda mitte kuuluv Sooäär andis esmaspäeval asendusliikmena riigikogu ees ametivande, millele eelnenud kõnes selgitas oma otsust, andes mõista, et on sellisel kujul rahvahääletuse vastu.

Toimetaja: Mait Ots

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: