Leedu politsei hakkab inimeste liikumist piirama arvukate teetõketega

{{1608033660000 | amCalendar}}
Foto: LRT

Koroonaviiruse epideemiast tingituna hakkab Leedu politsei nädalavahetustel ja pühade ajal inimeste liikumispiiranguid kontrollima teetõketega. Politseid abistavad ka Leedu Kaitseliit ja sõjavägi.

Leedus jõustuvad kolmapäevast karmistunud koroonapiirangud, sest viiruse levik ei näita taandumise märke.

Uued reeglid sunnivad leedulasi alates kolmapäevast kodus püsima, lahkuda võib ainult tähtsatel põhjustel nagu tööle, arsti juurde või poodi. Lahti jäävad üksnes toidupoed ja apteegid. Veel rangemalt on keelatud liikumine eri piirkondade vahel. Külalisi endale koju kutsuda ei tohi.

"Mida me tahame saavutada, on see, et inimesed liiguksid riigis ringi nii vähe kui võimalik ja levitaks viirust mitmesugustel kokkusaamistel ja eelkõige oma pere ringis nii vähe kui võimalik," ütles peaminister Ingrida Šimonyte.

Piirangute täitmist hakkavad kontrollima sajad politseinikud ja teedele luuakse kontrollpunktid.

"Teetõkked rajatakse linnade sissepääsude juurde, lennujaamadesse ja sadamatesse, kokku tuleb neid 250," teatas Leedu politseiameti juht Renatas Pozela.

"Korda hakkavad tänavatel hoidma 920 politseinikku," teatas siseminister Agne Bilotaite.

Leedu liikumispiirangute kontrollimisel osalevad ka Kaitseliit, sõjaväepolitsei ja avaliku julgeoleku teenistus.

Bilotaite sõnul on politsei ülesanne inimesi abistada, mitte karistada seaduserikkujaid. "Karistuste kasutamine on viimane võimalus," ütles Pozela.

"Siiski oleme valmis kasutama ka karmimaid meetmeid, kui inimesed ei taha politsei korraldustele alluda," lisas Bilotaite.

"Negatiivne koroonaviiruse test ei võimalda inimestel liikumispiiranguid ja teetõkkeid vältida," ütles Pozela.

Peaminister Ingrida Šimonyte sõnul loodab valitsus eelkõige inimeste arusaamisele. "Meil ei ole nii palju politseinikke, et saaks kontrollida iga inimest ja seda, mil määral nad reegleid järgivad. Me loodame inimeste teadlikkusele - vaadake numbreid ja sünget surmade hulka," ütles Šimonyte.

Leedu on alates esmaspäevast Euroopa kõige kõrgema koroonaviiruse nakatumisnäitajaga riik. Leedu viimase kahe nädala nakatumisnäitaja 100 000 elaniku kohta on 1237,9. Eesti vastav näitaja on 465,8.

Ka Leedu katoliku kirikud ei vii 16. detsembrist 3. jaanuarini läbi jumalateenistusi, kuid jäävad inimestele avatuks, teatas teisipäeval Leedu piiskoppide konverents.

Usklikel soovitatakse saada missadest osa interneti, televisiooni või raadio vahendusel.

Kirikud jäävad avatuks eraviisiliseks palvetamiseks, matusteks ja teisteks talitusteks, millest võtavad osa vaid lähimad pereliikmed, lisas kirik.

Eestlane Leedus: inimesed ootasid piiranguid

Leedus elava eestlase Annika Grišakovi sõnul ootasid leedulased uusi piiranguid.

"Inimesed on piirangud enamasti kergendustundega vastu võtnud, sest neid oodati kaua. Eelmine valitsus viivitas piirangute kehtestamisega vaatamata sellele, et nii president kui ka spetsialistid soovitasid neid karmistada juba mitu nädalat tagasi," selgitas Grišakov "Aktuaalsele kaamerale".

Ka kirikute sulgemine ei tekitanud tema sõnul nurinat, sest kevadel, koroonaviiruse esimese laine ajal olid kirikud samuti kinni ning jumalateenistusi ja missasid tehti interneti vahendusel.

Toimetaja: Karl Kivil, Epp Ehand, Merili Nael

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: