Elering jättis Tootsi tuulepargi soodsama toetusskeemita
Elering otsuse kohaselt ei saa Enefit Greenile kuuluv Tootsi tuulepark valmimisel taastuvenergia toetust niinimetatud vana skeemi järgi, sest arendaja polnud võtnud endale pöördumatuid kohustusi tuulepargi rajamiseks. Eesti Energia juhi Hando Sutteri sõnul kaalutakse otsuse kohtusse kaebamist.
"Elering leidis oma hinnangus, et Tootsi tuulepargi projekt ei vasta tingimustele, mille järgi saaks seisuga 31.12.2016 lugeda taotlejat selle investeerimisprojektiga seoses töödega alustanuks ja mis võimaldaks taotlejal saada taastuvenergia toetust niinimetatud vana toetusskeemi alusel," kinnitas Eleringi kommunikatsioonijuht Ain Köster Postimehe vahendusel.
Enne 2017. aastat rajatud tuulepargid saavad 12 aasta jooksul peale turuhinna toetust 53,7 eurot megavatt-tunnist, mille maksavad kinni tarbijad.
Hando Sutteri sõnul on Eestis mitu tuuleparki, mis on saanud Eleringilt sellesarnase eelotsuse, näiteks Ida-Virumaale arendatavad Sõnajalgade Aidu tuulepark ning Harry Raudvere Varja tuulepark.
Sutter: tuulepargi valmimine lükkub edasi
Sutter ütles ERR-ile, et Enefit Green küsis Eleringilt toetust, sest Tootsi tuulepargi projekti ettevalmistamisel ja arendamisel oli see ainuke taotlusvoor, mida sihtida sai. "Kiirhinnangul ei saa me nõustuda argumentidega, millega meid toetusest ilma jäeti. Otsuse vaidlustamiseks on aega 30 päeva. Meile on jäetud võimalus lasta kohtul läbipaistva menetluse käigus hinnata, kummal poolel on õigus," rääkis Sutter.
"Eleringi otsusest kaotab eelkõige Eesti taastuvenergia areng, sest määramatus lükkab Tootsi projekti valmimist jälle edasi. Erinevate vaidlusteta oleks tuulepark juba ammu valmis, toodaks taastuvenergiat ja aitaks nii kaasa Eesti taastuvenergia eesmärkide saavutamisele," lisas ta.
"Kuna tarbijatelt võetava taastuvenergia tasu eest makstakse tuuleenergia tootjatele maksimaalselt 32 miljonit aastas, ei tõstaks Tootsi tuulepargi või mõne teise samas järgus oleva tuulepargi lisandumine vanasse toetusskeemi seatud ülempiiri tõttu koormust tarbijatele. Vastupidi, eestimaalased saaks sama raha eest poole rohkem taastuvenergiat," rääkis Sutter.
Sutter rääkis veel, et tänasel päeval võimaldaks tehnoloogia areng teha taastuvenergia investeeringuid turupõhiselt, kui turg poleks nii etteaimamatu ja poliitiliselt turbulentne.
"Omamata piisavat kindlust tuleviku rahavoo kohta, ei ole võimalik investeeringuid teha ei riigile kuuluval äriühingul ega eraettevõttel. Turupõhiselt pole Eestis taastuvelektrit tootvaid elektrijaamu ehitatud," lausus Sutter.
Toimetaja: Aleksander Krjukov