Leedu keskmine brutopalk on Eestist ette rebinud

Raha.
Raha. Autor/allikas: Siim Lõvi /ERR

Balti riikidest kerkis keskmine palk kolmandas kvartalis kõige kiiremini Leedus. Kui veel mullu oli Eesti keskmine kuu brutopalk Leedust üle 100 euro kõrgem, siis nüüdseks on Leedu Eestist ette rebinud. Kätte saavad Eesti elanikud siiski teiste Balti riikide elanikest rohkem raha.

Eesti keskmine brutokuupalk oli kolmandas kvartalis 1441 eurot, Lätis 1147 eurot ja Leedus 1455 eurot.

Leedu keskmine brutopalk oli kolmandas kvartalis 1454,8 eurot ehk 10,4 protsenti rohkem, kui mullu kolmandas kvartalis. Palgatõusu mõjutas enim aasta alguses tõusnud miinimumpalk ning ka riigiametnike, poliitikute ja kohtunike aluspalga suurendamine. 

Samuti aitab ametliku palganumbri kerkimisele kaasa möödunud aasta 1. jaanuarist muutunud palgaarvestussüsteem, brutopalga hulka arvestatakse ka tööandjamaksud ja sotsiaalkindlustus.

Mediaanpalk suurenes samal ajal 11,2 protsenti 928 euroni.

Eesti keskmine palk kerkis kolmandas kvartalis möödunud aasta kolmanda kvartaliga võrreldes 3,2 protsenti 1441 euroni. Mediaanpalk tõusis Eestis tänavu kolmandas kvartalis 1,6 protsenti 1189 euroni.

Enim teenivad Eestis info ja side tegevusalal, finants- ja kindlustustegevuses ja energeetikas töötavad inimesed.

Läti keskmine brutopalk kerkis kolmandas kvartali aastaga 5,9 protsenti 1147 euroni.

Mediaanpalk oli Lätis kolmandas kvartalis 908 eurot, aasta varem oli see 848 eurot.

Avaliku sektori keskmine palk oli Lätis 16 eurot kõrgem kui erasektoris. Palgakasv oli avalikus sektoris aga aeglasem ehk 3,3 protsenti.

Kõige suuremad palgad on Lätis nagu Eestiski finants- ja kindlustussektoris (2121), info ja side valdkonnas (1842) ja energiasektoris (1455).

Kiiremini tõusid palgad 7,4 protsenti Pieriga ja 6,6 protsenti Zemgale piirkonnas. Kõige aeglasemalt kerkisid palgad 3,8 protsenti Kurzemes.

Riias teenisid täiskohaga töötajad brutopalgana keskmiselt 1279 eurot kuus, Latgales 802 eurot.

Toimetaja: Barbara Oja

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: