Reinsalu: alanud aastal suhetes Venemaaga pööret ei tule ja see on hea

{{1609677660000 | amCalendar}}
Urmas Reinsalu
Urmas Reinsalu Autor/allikas: Siim Lõvi /ERR

Välisminister Urmas Reinsalu (Isamaa) ütles Kuku raadio saates "Välismääraja", et alanud aastal Eesti suhetes Venemaaga pööret ei tule ning see on hea. Ettearvamatuse foon suhetes idanaabriga on aga Reinsalu sõnul tõsusuteel.

"Kui küsida, kas meie suhetes on mingit pööret näha sellel aastal, siis vastus on eitav ja see, ma arvan, et on positiivne, mitte negatiivne," ütles Reinsalu saates.

Samuti säilib Reinsalu sõnul Eesti valitsuse vaade, et suhteid Venemaaga ei vaadelda eraldi rahvusvaheliste suhete laiemast kontekstist.

"Ja kolmandaks, ma usun, et Venemaaga suhetes võib kindlasti ettearvamatuse foon kasvada. Ja me teame, et ka Venemaal on poliitilise legitiimsuse leidmise teed ka erinevate aktsioonide puhul rahvusvaheliselt, olnud üks töövõte,"lausus Reinsalu.

Reinsalu viitas, et Venemaal on sel aastal ees Duuma valimised, kus viimaste küsitluste järgi on oodata tõsist konkurentsi võimuerakonna Ühtne Venemaa ja teiste parteide vahel.

"See ei tähenda, et see seda orkesteeritud poliitilist võimuloogikat kuidagi ohustaks mehhaaniliselt, aga see on märk sellest, et võimul on legitiimsusprobleem. Seda kindlasti me peame tähelepanelikult silmas pidama," rääkis Reinsalu.

Paet: praegused halvad suhted on riskantsed

Euroopa Parlamendi saadiku ja endise välisministri Urmas Paeti (Reformierakond) hinnangul ei saa nõustuda Reinsalu väitega, et läänemaailma ja Venemaa suhete püsimine praeguses pöördumatult kehvas ja pingelises seisus oleks hea.

"Praegused Euroopa Liidu ja seal hulgas Eesti ning Venemaa halvad suhted sisaldavad endas liialt riske. Usaldamatus, Venemaal lääneriikidest vaenlase kuju loomine, jätkuv sõjategevus Ukrainas, Arktika militariseerimine, Venemaa opositsiooni tagakiusamine ja palju muud. See on tekitanud Euroopa ja Venemaa vahel sellise suhete atmosfääri, kus usalduse puudumise tõttu võivad tahtlikult või tahtmatult realiseeruda ka mõned julgeolekuriskid. See pole midagi, mille püsimise üle võiks rahul olla," märkis Paet.

Paeti sõnul võiks heaks Euroopa ja Venemaa suhetes nimetada olukorda, kui suhted hakkavad normaliseeruma ja seda põhjusel, et Venemaa võimud muudavad oma käitumist nii rahvusvahelist kui sisemaiselt.

"Paraku seda ma ei pea algaval aastal siiski tõenäoliseks, kuid see ei tähenda, et praeguste pingeliste suhetega ning usaldamatusega Euroopa Liidu, NATO ja seal hulgas Eesti ning Venemaa vahel võiks rahul olla ning selliste kehvade ja riskantsete suhete pöördumatust heaks pidada," lausus Paet.

Toimetaja: Aleksander Krjukov

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: