Suri Petseri püha Varvara kiriku ülempreester, isa Jevgeni

Isa Jevgeni.
Isa Jevgeni. Autor/allikas: Kuvatõmmis dokumentaalfilmist "Uus päev luuakse idakaares".

Reedel suri terve elu õigeusu preestrina seto rahvast teeninud hingekarjane, Petseri püha Varvara kiriku ülempreester, isa Jevgeni, ilmaliku nimega Jevgeni Pelešev.

Jevgeni Pelešev sündis 1930. aasta 13. detsembril Vasknarva vallas Karoli külas.

Sõja tõttu pidi pere asuma Kuremäe kloostrisse, kust 15-aastane Pelešev jalgsi järve mööda Petserisse läks, et saada vaimulikuks Petseri kloostris.

Noorukiaastad möödusid kloostris töötades ja teenides. Pelešev oli kloostris autojuht, kellalööja ja lahkus, et omandada vaimulik haridus. Pärast õpinguid Leningradis tuli ta tagasi Eestisse ja preestriks pühitseti Pelešev Petseri kloostris 28. augustil 1955. aastal. Ta määrati teenima Saalesa kogudusse.

1975. aastast kuni oma surmani oli Petseri Varvara koguduse preester. Sündinud venelasena, rääkis ta selgelt eesti keelt ja oli aastakümneid ainus õigeusu preester Pihkvamaal, kes viis teenistust läbi kahes keeles.

Isa Jevgeni oli kõige pikemaealisem setode preester, läbi põlvkondade tundis ta igat inimest nägupidi, mäletas nende esivanemaid ja oli Petserimaa kahe põlisrahva ühteköitja, nende hingesilla hoidja, rasketel aegadel nende toetaja.

Tema sõnum oma kogudusele oli – andestage üksteisele vead, ärge pidage viha, hoidke üksteist, armastage üksteist. Oma helge iseloomuga oskas ta olla vahemees, rahulooja, rahutegija ja rahuhoidja ka ilmalikes keerulistes asjaajamistes rasketel aegadel ja parematel aegadel kuni surmani.

Oma headuse ja mõistmisega aitas ta kaasa suhete loomisele kahe riigi esindajate vahel eriti keerulistel 1990-ndatel aastatel, kui Vene ja Eesti riigipiir poolitas seto rahva põlise maa.

Lihtsa ja loomuliku olemisega omas ta sügavat austust nii Venemaa kui Eesti vaimulike hulgas ja kõrgetes kirikuringkondades. Isa Jevgeni teenis vaimulikuna kolme hilisema Venemaa patriarhide Pimeni, Aleksius I ja Aleksius II juures.

Paljude ametlike kirikutunnustuste hulgast võiks esile tõsta Eesti Apostlik-Õigeusu Kiriku Püha Piiskop Platoni III järgu ordenit, mille isa Jevgenile andis 2010. aastal Värskas setode jüripäeval üle Metropoliit Stefanus.

Viimased palved luges hiljuti 90-aastaseks saanud ülempreester isa Jevgeni Petseri surnuaial 22. detsembril 2020 kui enne uue kalendri jõule asetati kalmudele küünlaid ning viimase teenistuse pidas ta Varvara kirikus vana jõulu ajal 07. jaanuaril käesoleval aastal.

Mälestavad Seto Kuningriigi Kroonikogo, Seto Kongressi Vanemate Kogu, Setomaa Liit, seto kogudused ja kõik seto rahvas Eestimaal ning Petseri poole peal.

Toimetaja: Aleksander Krjukov

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: