Iraani tuumaleppe arhitekt saab Bideni asevälisministriks

Wendy Sherman.
Wendy Sherman. Autor/allikas: AFP/SCANPIX

Iraani tuumaleppe arhitekt Wendy Sherman ja Venemaa-vastaseks pistrikuks hinnatud Victoria Nuland said laupäeval USA presidendi Joe Bideni administratsiooni olulisteks välispoliitika kujundajateks.

Wendy Sherman, kes Barack Obama ajal vahendas Iraani tuumalepet ning pidas Bill Clintoni ajal läbirääkimisi Põhja-Korea tuumaleppe üle, saab asevälisministriks.

Endine karjääridiplomaat Victoria Nuland, kes toetas innukalt Ukraina meeleavaldajaid Venemaa-meelse presidendi kõrvaldamisel, saab välisministri asetäitjaks poliitikaküsimustes.

Bideni sõnul on tipp-ametikohtadele esitatud kandidaadid kindlustanud USA jaoks viimase aja mõned kõige olulisemad riikliku julgeoleku ja diplomaatia saavutused.

Välisministriks esitatud Anthony Blinkeni kuulamine senatis toimub teisipäeval, päev enne Bideni ametissevannutamist.

Blinkeni sõnul hakkab välisministeeriumi meeskond, kus on võtmekohtadel nii rahvusvähemuste esindajaid kui ka naisi, välja nägema, "nagu Ameerika on".

Lahkuv välisminister Mike Pompeo esitas sõjakaid väljakutseid Iraanile ja Hiinale, toetas Iisraeli ning kehtestas Venemaale sanktsioone.

Shermani nimetamine on märk sellest, et Biden soovib naasta kokkuleppe juurde, mille järgi pidi Iraan vastutasuks lubadustele sanktsioone leevendada oma tuumaprogrammi drastiliselt kärpima.

Trump lahkus 2018. aastal Iraani ja maailma suurriikide tuumaleppest ja taaskehtestas sanktsioonid.

Toimetaja: Aleksander Krjukov

Allikas: BNS

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: