Biden: Atlandi-ülene liit on tagasi

USA president Joe Biden Müncheni jyulgeolekukonverentsil oma kõnet ette kandmas.
USA president Joe Biden Müncheni jyulgeolekukonverentsil oma kõnet ette kandmas. Autor/allikas: SCANPIX / SIPA

USA president Joe Biden pidas reedel kõne Müncheni julgeolekukonverentsil, kuulutades Atlandi-ülese liidu taastumist.

USA riigipea osales iga-aastasel konverentsil, mis seekord peeti COVID-19 pandeemia tõttu videosilla vahendusel. 

Tegemist oli Bideni esimese suurema rahvusvahelise välispoliitikakõnega pärast riigipea ametisse asumist jaanuaris. Bideni sõnul peaks USA liitlastel olema taas usku Washingtoni juhtimisvõimesse. 

"Ma saadan maailmale selge sõnumi: USA on tagasi. Atlandi-ülene liit on tagasi," ütles ta Valgest Majast.

"USA on pühendunud, pühendunud tegema Euroopaga taas koostööd, teiega konsulteerima, võitma tagasi meie usaldusväärse juhtimise rolli," ütles Biden. 

"Meie partnerlus on kestnud ja kasvanud läbi aastate, sest need on juurutatud meie jagatud demokraatlike väärtuste rikkuses. Nendega ei kaubelda. Neid ei saa välja kiskuda," ütles Biden. 

Kollektiivne jõud on ainuke viis, kuidas edasi minna ajal, mil demokraatia ja autokraatia heitlus on jõudnud pöördepunkti. 

"Liiga paljudes kohtades, sealjuures Euroopas ja USA-s, on demokraatlik progress rünnaku alla sattunud," ütles Biden. 

"Ajaloolased uurivad ja kirjutavad sellest hetkest. See on pöördepunkt. Ja ma usun täielikult, et demokraatia peab võitma."

Bideni sõnul ei taha ta naasta külmast sõjast teada "jäikade blokkide" juurde ning rõhutas rahvusvahelise koostöö tähtsust. Samas hoiatas ta ka Venemaalt ja Hiinast lähtuva ohu eest. 

"Kreml ründab meie demokraatiaid ja relvastab korruptsiooni, et üritada õõnestada meie valitsemissüsteemi," ütles ta. President Vladimir Putin tahab nõrgestada Euroopa projekti ja NATO liitu, ütles Ameerika Ühendriikide president. 

Selle valguses kutsus Biden üles Lääne ühtsusele. "Kremlil on palju lihtsam kiusata ja ähvardada individuaalseid riike selle asemel, et pidada läbirääkimisi tugeva ja tihedalt seotud atlandiülese kogukonnaga". 

Samuti peaksid USA partnerid seisma vastu Hiina valitsuse majanduslikele rikkumistele ja manipuleerimisele, mis õõnestab rahvusvahelist majandussüsteemi, ütles Biden. 

"Hiina ettevõtteid tuleb kohelda sama standardi järgi" kui USA ja Euroopa firmasid, kes seisavad Hiinas tegutsedes silmitsi suurte takistustega, ütles USA president. 

Biden lubas, et USA naaseb ka rahvusvahelistele kõnelustele Teheraniga selle tuumaprogrammi üle. Samas ei saa ignoreerida ka Iraani destabiliseerivat tegevust üle terve Lähis-Ida, ütles president. 

Toimetaja: Mait Ots

Allikas: AFP-BNS

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: