Swedbanki kasum langes mullu ligi kümme protsenti 178,7 miljonile eurole

Swedbank
Swedbank Autor/allikas: Priit Mürk/ERR

Swedbank Eesti 2020. aasta kasum oli 178,7 miljonit eurot ehk 9,8 protsenti vähem kui aasta varem, langus oli tingitud peamiselt kulude ja krediidikahjude katteks eraldatud summade kasvust.

Swedbanki laenumahud kasvasid lõppenud aastal kolm protsenti. Eraklientide laenumahud suurenesid neli protsenti ja ärilaenude mahud kaks protsenti. Hoiused kasvasid 17 protsenti, teatas pank.

2020. aastal väljastati eraisikutele uusi laene kogusummas 827 miljoni euro eest ja ettevõtetele 1,03 miljardi euro eest. Puhas intressitulu kasvas kolm protsenti, kasvu taga oli peamiselt laenuportfellide kasv.

Puhas teenustasutulu vähenes 12 protsenti, peamiselt kaartide ja varahalduse tulude languse tõttu. Tulude vähenemist aitavad panga teatel selgitada muutused tarbijakäitumises ning madalamad haldustasud.

Puhastulu finantsinstrumentidelt vähenes 21 protsenti, tingituna suurematest realiseerimata kahjumitest varahalduse ning kindlustuse valdkonnas. Muud tulud kasvasid ühe protsendi võrra suuremate kindlustustulude toel.

Kulud kasvasid seitse protsenti. Kulude tõusu peamisteks põhjusteks olid suuremad personalikulud, rahapesuvastase võitluse ning riskide ja vastavuskontrolli funktsioonide tugevdamine. Samuti jätkus investeerimine digilahendustesse.

Majandustegevuse jätkuva aeglustumise ja ebakindluse tõttu on krediidikahjude katteks eraldatud raha kasvanud 12,4 miljoni euroni. 2019. aastal oli sama näitaja 1,9 miljonit eurot.

Swedbank AS maksis 2020. aasta detsembris 210,5 miljonit eurot dividende ning 28 miljonit eurot tulumaksu.

Nõudlus maksepuhkuste järele oli neljandas kvartalis väike. Kolmanda kvartali lõpust alates on üle poole maksepuhkuse võtnud klientidest naasnud oma endise maksegraafiku juurde.

Inimeste huvi kolmanda sambaga liitumise vastu kasvas aasta viimase kahe kuu jooksul hüppeliselt. Aasta jooksul liitus Swedbanki pakutavate kolmanda samba fondidega aga üle 20 000 uue koguja.

Swedbank muudab juhtimiskorraldust Baltikumis

Swedbank grupi nõukogu otsustas luua uue Swedbank AB tütarettevõtte. Tegemist on valdusühinguga, mis koondab enda alla Eestis, Lätis ja Leedus tegutsevad tütarpangad.

"Alustasime pangasisese juhtimiskorra mudeli täiustamisega 2020. aasta alguses, järgides seejuures regulaatorite nõuandeid ning pangandussektori häid tavasid. Muudatuste eesmärk on tagada lihtne ja läbipaistev vastutus- ja otsustusstruktuur, mis hõlbustab panga pikaajalise strateegia elluviimist Swedbanki kõigil neljal koduturul: Eestis, Lätis, Leedus ja Rootsis," selgitas Swedbank grupi tegevjuht Jens Henriksson.

Uue valdusühingu nõukogu langetab otsuseid peamiselt Balti-üleste strateegiliste suundade osas. Valdusühinguga luuakse Euroopa Keskpanga ühtse järelevalvemehhanismi alla kuuluv pangandusgrupp.

Valdusühingu nõukogu esimeheks saab Swedbank grupi tegevjuht ning valdusühingu tegevjuhi kohale asub Balti panganduse juht. Uus valdusühing kuulub täielikult Swedbank AB-le ning sellest saab Eestis, Lätis ja Leedus tegutsevate Swedbanki tütarpankade ainuomanik. Valdusühingu tegevjuht määratakse ka nõukogu esimehe kohale Swedbank Eestis, Lätis ja Leedus.

Swedbank Eesti tegevjuht Olavi Lepp sõnas, et muudatus täpsustab Swedbank Eesti juhtimiskorraldust.

Juhtimismuudatused ei mõjuta Swedbanki kliente Eestis, Lätis, Leedus ega Rootsis.

Sõltuvalt regulaatorite tagasisidest võib valdusettevõte alustada tööd 2021. aasta keskpaigast.

Toimetaja: Mirjam Mäekivi

Allikas: BNS-ERR

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: