ERIAL lõpetab hoiu-laenuühistuna tegevuse ja palub kohtult saneerimist
Hoiu-laenuühistu ERIAL loobus finantsteenuse osutamise loast ja kahest juhatuse liikmest ning esitab kohtule saneerimistaotluse, kirjutab ajaleht Äripäev.
Teisipäeva õhtul liikmetele saadetud kirjas teatas ühistu, et ERIAL-i juhatusest astuvad tagasi senine juht Oleg Laidinen ning kahtlustuse saanud Daniela Dalberg-Dyagileva, juhatusse jääb ainsana Erik Margijev, kellel on kogemus ehitusprojektide elluviimisel ning kelle ülesandeks on tagada ning kaitsta ka edaspidi ühistu liikmete huve, seisab Äripäeva vahendatud teates.
Teise suure muudatusena teatas ühistu liikmetele, et ERIAL on loobunud finantsteenuse osutamise tegevusloast ning sellest tulenevalt on ühistu otsustanud muuta oma nimetuse Tulundusühistuks ERIAL.
Hoiu-laenuühistult ERIAL saadud e-kiri tuli hoiustajatele halva uudisen. Inge Kõiv ei usu, et mehelt päritud üle 3000-eurone hoius õnnestuks tervenisti kätte saada.
"See uudis on väga šokeeriv. See raha küll ei ole kuigi suur, aga ikkagi tahaks seda kätte saada," kommenteeris Kõiv "Aktuaalsele kaamerale".
Teisel hoiustajal Jaak Jaagolal on ERIAL-is hoiusel ligi 50 000 eurot.
"Kuna ma juba aimasin ette, et see nii tuleb, siis niisugust asja, et oleks tõsiselt ära ehmatanud või südameataki saanud või surema hakanud, niisugust tunnet ei olnud. Ma loodan, et kui mitte kohe, siis pikema perioodi peale võib selle tagasi saada," ütles Jaagola.
ERIAL-i telefonid jäid kolmapäeval tummaks. Ettevõtte kontor oli koroonaajale viidates suletud, kommentaare jagas ERIAL-i nimel nende avalike suhete nõunik.
"Kogu selle saneerimise mõte on päästa hoiustajatele nii palju kui võimalik, võimalik, et teha seda maksimaalses mahus. Täna on raske öelda, kas hoiustajatele kuulub tagastamisele sada protsenti rahast või mõni muu protsent allapoole," ütles Raul Kalev.
Kalevi sõnul sõltub see sellest, kui hästi õnnestub ettevõtte kinnisvaraprojektid realiseerida.
ERIAL-i nägemuses said probleemid ja usalduse kadu alguse kriminaaluurimisest. Prokuratuur ei ole veel süüdistuseni jõudnud, aga kahtlustus on endiselt see, et ERIAL-i asutaja Ilya Dyagelev ja tema abikaasa, juhatuse liige Daniela Dalberg-Dyageleva panid toime investeerimiskelmuse ja omastasid hoiustajate raha.
"Kui me räägime omastamise kahtlustusest, siis omastamise suurus kahtlustuse kohaselt on natuke üle miljoni euro," kommenteeris riigiprokurör Sigrid Nurm.
Juba varem peatas ERIAL väljamaksed
Tavapäratult kõrgeid intresse lubanud ERIAL peatas väljamaksed juba detsembris, esialgu 4. märtsini. Kahtlustus ja sellega seotud meediakära tõi kaasa pangajooksu. Kuna aga ühistu liikmed on sellega liitudes sisuliselt kõik õigused ära andnud, ei pruugi neil olla ühtegi hooba oma vara tagasisaamiseks.
ERIAL on kasvanud säravate reklaamidega kõrget tootlust lubades ülikiiresti. 2018. jaanuaris asutatud ühistu oli esimese tegevusaasta lõpuks kaasanud juba 6,5 miljonit eurot hoiuseid, teiseks tegevusaastaks 17,2 miljonit eurot. Intressimääraks lubati 9-12 protsenti aastas, enamus sellest kuni aastase tähtajaga.
Viimase aasta tulemused ei ole avalikud.
ERIAL-i enda andmetel on hoiustajate kaasatud raha 80 protsenti edasi laenatud ERIAL-iga seotud kinnisvaraettevõtmistele, mis peaksid kõrge intressiga sisse võetud raha tagasi tooma.
Riik ei kontrolli
Hoiu-laenuühistute üle riiklikku kontrolli ei tehta. Rahandusministeerium kavatseb korda karmistada ühelt poolt hoiustajate õiguste ja aktiivsuse suurendamisega, teisalt välise kontrolli sisseseadmisega.
"Plaan on üle vaadata ka audiitorite roll: kas see peaks olema selgem ja audiitorid peaksid ka rohkem silma peal hoidma ja tegema järelevalvet, millega hoiu-laenuühistu tegeleb. Iseasi on see, kas finantsinspektsioon peaks tingimata hoiu-laenuühistuid kontrollima. See on valikute küsimus," kommenteeris rahandusministeeriumi finantsturgude poliitika osakonna juhataja Thomas Auväärt.
Erinevates hoiu-laenuühistutes hoiab oma raha Eestis ligi 15 000 inimest.
Toimetaja: Merilin Pärli
Allikas: Äripäev, ERR